Ana içeriğe atla

Sosyal Yaşam

Spor tesislerimiz açık ve kapalı tesisler olarak öğrencilerin spor yapabilecekleri pek çok alanı kapsamaktadır. Kapalı alan spor tesisleri olarak Sosyal Tesisler binamızın alt katlarında seyircili ve seyircisiz iki kapalı voleybol ve basketbol sahası; squash salonu, fitness center, yarı olimpik seyircili yüzme havuzu, masa tenisi alanı yer almaktadır. Açık alan spor tesisleri arasında ise bir adet yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahası, tenis kortu olarak da kullanılan çok amaçlı spor alanı, halı kaplı mini futbol sahası yer almaktadır.

Ayrıca Sosyal Tesisler binamızın giriş katında bulunan çarşıda; kitabevi, banka, mini market, kadın-erkek kuaförü, giyim mağazası, hediyelik eşya ile kozmetik eşyaları satan mini parfümerimiz bulunmaktadır.

13,40*16,75 boyutlarında 224,45 m2 bir alana sahip olan Serada üniversite kapalı alanlarında bulunan tüm iç mekan bitkilerin bakımları yapılmaktadır. İç mekanlarda hastalık ve/veya zararlı sorunlar yaşayan bitkilerimizin daha uygun bir ortam olan serada tüm uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bir yandan da bakım yaptığımız veya envanterimizde bulunan bitkilerimizin dönemsel üretimleri de yapılmaktadır. 

Aynı zamanda Uygulama ve Bakım Serası Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin Bahçe Ürünleri Yetiştirme ve Mutfak Otları derslerinin de uygulama alanı ve öğrencilerimiz için bir laboratuvar alanı olarak kullanılmaktadır. 

Telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina) iç mekanlarda ve kış bahçelerinde sıklıkla karşılaştığımız bulunduğu mekana renk katan çok sevilen bir bitkidir. Beyaz ya da pembe şeritli çiçeğin yapraklarının arkası mordur. Yaprak dökmeyen ve yayılmacı bir türdür, hızlı gelişir ve büyür. Asarak yetiştirirseniz daha güzel bir görüntü kazanır ve gelişir. Soğuktan pek hoşlanmaz. Telgraf çiçeği bakımının püf noktası güneş ihtiyacıdır. Alaca yapraklı ve mor yapraklı olan telgraf çiçekleri çok fazla ışık ister. Geçirgen ve hafif gevşek toprakta daha iyi gelişir. Sabah ve akşam güneşi alırsa güzel yetişir. Üretimi oldukça kolay olan bitki kolaylıkla çoğaltılabilmektedir. 

Toprağın iyice kuruduğundan emin olduğunuzda sulama yapınız. 

Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık ortamları tercih ediniz.

Serada bulunan bitkilerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.