Ana içeriğe atla

Sıkça Sorulan Sorular

Üniversitemiz 1996 yılında İSTEK Vakfı tarafından Bedrettin Dalan öncülüğünde kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir.

Vakfımız bünyesinde, anaokulundan orta öğretime eğitim veren İSTEK Okulları ile Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, Yeditepe Diş Hastanesi, Göz Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bağdat Caddesi Polikliniği, Doku Tipleme Laboratuvarı, Akupunktur Uygulama Kliniği ile Genetik Tanı Merkezi bulunmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşimi İstanbul’un merkezi Ataşehir’de ulaşım açısından son derece kolay bir güzergah üzerinde yer almaktadır. Taksim, Üsküdar, Kadıköy, (Metrobüs Uzunçayır), Metro (Marmaray), Bostancı, Kartal gibi merkezlerden toplu taşıma araçları kullanılarak rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ulaşım servisi hakkında bilgi almak için 0216) 578 01 34 - (0216) 578 01 35 - (0216) 578 01 36 - (0216) 578 01 13 nolu telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Toplam 415 araçla hizmet verilmektedir. 335 araçlık bir minibüs filosu İSTEK Vakfı Okulları, 40 araçlık midibüs ve 40 otobüs filosu da Yeditepe Üniversitesi öğrenci ve personeli için çalışmaktadır. Üniversitemize belirli semtlerden sabah belirli saatlerde kampüse geliş, akşam belirli saatlerde de kampüsten dönüş öğrenci servis hizmeti verilmektedir. Öğrencilerimizin kampüsümüze ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla hafta içi her gün Yeditepe Üniversitesi-İçerenköy Metro İstasyonu arasında ücretsiz ring imkanı sunuyoruz.

Kampüs içerisinde 08.00-23.00 saatleri arasında çalışan ücretsiz ring servislerimiz bulunmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi ve Tıp Fakültesi öğrencilerimiz hazırlık eğitimi ve temel bölüm derslerini Kayışdağı yerleşkemizde tamamladıktan sonra farklı yerlerde bulunan hastanelerimizde eğitimlerine devam etmektedirler. Diş Hekimliği ve Tıp Fakülteleri haricindeki tüm bölümlerimiz Kayışdağı yerleşkemizde eğitim vermektedir.

Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi Bağdat Caddesinde yer almaktadır.

Üniversitemizde 500 laboratuvar ve 46 atölye bulunmaktadır.

Evet bulunmaktadır. 600.000’den fazla kaynağa sahip olan Bilgi Merkezimiz iki katlı olup öğrencilerimiz dünyadaki birçok kaynağa ve her türlü bilgi ve araştırmaya istedikleri zaman erişebilmektedir. Merkezimiz dünyada 80 bin kütüphanenin üye olduğu Online Computer Library Center’in üyesidir. Bilgi merkezimiz 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

4 bin 500 kişiye aynı anda hizmet veren 4 restoran, 7 kafeterya, 1200 kişilik kongre salonu, 250 kişilik konferans salonu, 100 kişilik sinema salonu, 100 kişilik tiyatro salonu, 2 çok amaçlı salon,

250 metrekare Televizyon Eğitim Stüdyosu ve Birimleri, 150 metrekare Radyo Eğitim Stüdyosu Birimleri ile açık yeşil alanlar bulunmaktadır.

Ayrıca Sosyal Tesisler binamızın giriş katında bulunan çarşıda; kitabevi, banka, mini market, kadın-erkek kuaförü, giyim mağazası, hediyelik eşya ile kozmetik eşyaları satan mini butik bulunmaktadır.

Üniversitemizde 620 metrekare ve 550 metrekare 2 adet kapalı basketbol sahası, basketbol, voleybol, tenis ve halı saha futbolu için açık hava tesisleri, biri kapalı, diğeri açık 2 yarı olimpik yüzme havuzu, 708 metrekare alanda fitness center ve squash salonu gibi öğrencilerin spor yapabilecekleri pek çok alan bulunmaktadır.

Üniversitemiz revirinde 7 gün 24 saat hizmet veren doktor ve hemşire Yeditepe Üniversitesi öğrencilerine ve çalışanlara acil sağlık müdahaleleri için hazır bulunmaktadır. Bu müdahaleler muayene, aşılama, küçük cerrahi müdahaleler, pansuman, enjeksiyon, serum, müşahede hizmetleri vb. alanlarda uygulanabilmektedir. Revirde öğrenci ve çalışanlara yönelik olarak 7 gün 24 saat ambulans hizmeti verilmektedir.

Yeditepe Üniversitesi Engeli olan Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon (EÖDK) Birimi Yeditepe Üniversitesi’ndeki engeli olan kişilere verilen desteğin genişletilmesi ve arttırılması amacıyla 2010 tarihinde kurulmuştur. Amacı Üniversitemizde kayıtlı engeli olan öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanması ve eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarının sağlanması (sınavlar, asistan hizmeti, okuma kaynakları vb.) olan bu birim, gerekli tedbirleri ve düzenlemeleri yapmaktadır. Bu bağlamda yerleşkemizde belli noktalarda engelli platform asansörleri, fakülte bina girişlerinde yer alan rampalar ile toplam 62 adet engelli WC bulunmaktadır.

EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR

Üniversitemizin lisans programlarına öğrenci kabulü, Türkiye’deki diğer üniversitelerde olduğu gibi ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılıyor. Yerleştirme, üniversitemiz tarafından her sene önerilen ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan kontenjanlar dâhilinde yapılıyor. Kontenjanlar, puan ve başarı sıraları o yılın YKS kılavuzunda yer almaktadır.

Üniversitemizde Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı olan Grafik Tasarımı, Plastik Sanatlar ve Resim, Moda ve Tekstil Tasarımı ile Tiyatro bölümlerimiz özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Başvuru koşulları için Güzel Sanatlar Fakültesi Sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Üniversitemiz 13 Fakülte ve 2 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulunda 69 lisans, 4 ön lisans programlarında eğitim vermektedir. Fakülte ve bölümlerimiz için; “Aday Öğrenci” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Üniversitemizin eğitim dili İngilizcedir. Üniversitemizde İngilizce dışında eğitim veren üç program bulunmaktadır. Bunlar; Uluslararası İşletme Yönetimi ve Meslek Yüksekokulu Almanca, Rus Dili ve Edebiyatı Rusça ve ayrıca İngilizce programı da olan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümümüz Fransızca dillerinde eğitim vermektedir.

2- 4- 5- 6 yıllık eğitim veren lisans ve ön lisans programlarımız bulunmaktadır. Hazırlık okulu bu süreler içinde değildir.

Üniversitemiz bünyesinde bulunan Meslek Yüksekokulu 4 programıyla iki yıllık ön lisans eğitimi vermektedir.

Kayıtlardan sonra üniversitelerin açık kalan kontenjanlarına, ÖSYM tarafından ilan edilen tarihlerde yine merkezi olarak ek yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır.

Üniversitemiz dikey geçiş (DGS) yolu ile de öğrenci kabul etmektedir. Kontenjanlar ve puanlarla ilgili bilgileri her yıl Temmuz ayı içerisinde ÖSYM tarafından yayınlanan Dikey Geçiş Kılavuzu'ndan takip edebilirsiniz.

Üniversitemizde YÖK tarafından belirlenen kurallara göre yatay geçiş mümkündür. Kurum içi, Kurumlararası Genel Not Ortalamasına Göre ve Merkezi Yerleştirme Puanına Göre olmak üzere üç tür yatay geçiş mümkündür. 

KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ

Kurum içi yatay geçişler, üniversite bünyesinde yer alan bir lisans programından herhangi bir lisans programına her yıl ilan edilen geçiş şartlarını sağlamak kaydıyla yapılabilir. Lisans programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılında yatay geçiş yapılamaz.

Lisans programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği lisans programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği lisans programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin lisans programlarının en düşük puanından az olmaması şartı aranmaktadır.

KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ

Kurumlar arası yatay geçişe ait genel kural ve prensipler her yıl Haziran ayı içinde olmak üzere yılda bir kez üniversitemiz web sayfasında ilan edilmektedir. Detaylar hakkında web sayfamızdaki yatay geçiş sekmesi ziyaret edilebilir.

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YATAY GEÇİŞ:

Üçüncü tür yatay geçiş ise merkezi yerleştirme puanlarına göre kurum içi ve kurumlar arası yatay geçiş türüdür. Bu geçiş türünün genel kural ve prensipleri her yıl Haziran ayında ve Ocak ayında olmak üzere iki defa yayınlanmakta ve üniversitemiz web sayfasında ilan edilmektedir.  Detaylı bilgi için web sayfamızdaki Yatay ve Dikey Geçiş sayfası ziyaret edilebilir.

Yatay geçiş öncesinde yabancı dil hazırlık sınıfı dışında geçirilen süre öğretim süresine

dahildir. Bu bağlamda, öğretim süresi dört yıl olan herhangi bir lisans programından başka bir dört yıllık lisans programına geçiş yapan öğrencinin iki programdaki geçirdiği toplam öğretim süresi yedi yılı aşamaz. Bu süreler, öğretim süresi beş yıl olanlarda sekiz yılı ve altı yıl olan programlar için ise dokuz yılı aşmayacak şekilde belirlenmiştir.

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümlere yatay geçiş yapılabiliyor. Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarına kurum içi yatay geçişlerde adayların diğer koşulların yanı sıra yapılacak yetenek sınavına da girmiş ve başarmış olmaları gerekir.

Yeditepe Üniversitesinde, adayların yatay geçiş başvurularının değerlendirme işlemlerine alınabilmesi için yabancı dil bilgilerinin yeterli olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Rektörlükçe ilan edilecek gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (Proficiency) yapılır. Sınav tarihinden geriye doğru iki yıl içinde, TOEFL IBT sınavından 79 almış olduğunu (TOEFL Klasik Sınavı’nda 550) belgeleyen öğrenci yabancı dil sınavından muaf tutulur.

Bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olan adayların herhangi bir programda kayıtlı olmadan, bilgi edinmek amacı ile üniversitemizde sunulan dersleri "Özel Öğrenci" statüsünde almaları mümkündür. Özel öğrencilerin herhangi bir yarıyıl için başvuruları ilgili bölümün görüşü alınarak fakülte veya Yüksekokul Yönetim Kurulu tarafından incelenir ve karara bağlanır. Bu kararda öğrencilerin hangi dersleri ya da programları izlemelerine izin verildiği belirlenir. Özel öğrencilere, özel öğrenci kimliği ile aldıkları dersleri ve notları gösteren bir belge verilir. Diploma verilmez.

Lisans programlarımıza Yabancı uyruklu öğrenciler de başvuru yapabilir. Başvuru yapacak öğrencilerden lise diploması (transkript), İngilizce yeterlilik belgesi gibi belgeler istenmektedir. Ayrıntılar için web sayfamızın Uluslararası Yeditepe sekmesini inceleyebilirsiniz.

Üniversitemiz, lisans öğrencilerine gerekli koşulları sağlamaları halinde ana lisans programlarına ek olarak, üniversite içinde farklı bir programda öğrenci olarak ikinci bir lisans diploması alma (çift anadal / double major) ya da belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına olanak sağlamak üzere yan dal (minor) programında öğrenim görme olanağı tanınıyor.

Çift anadal programına, kayıtlı olunan programın en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde başvurulabilir.

Yan dal programına, kayıtlı olunan programın  en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde başvurulabilir.

Detaylı bilgi için  Çift Anadal (ÇAP) - Yan Dal sekmesi ziyaret edilebilir.

Bir öğrencinin çift anadal ya da yan dal programına kabul edilebilmesi için başvurduğu döneme kadar kayıtlı bulunduğu ana dal programında almış olduğu derslerin tümünü başarı ile tamamlamış olması gerekiyor. Çap ve yan dal programlarını başlatabilmek için ilgili bölümler arasında öğrencinin alması gereken ilave dersleri, denk dersleri ve ortak dersleri içeren öğrenim protokolü imzalanması ve bu protokolün üniversitemiz senatosunca kabul edilmesi gerekmektedir.

ÇİFT ANADAL

Çift anadal programı için başvuru anında anadal programındaki genel not ortalamasının en az 2.75 ve anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunması ya da anadal programındaki genel not ortalamasının en az 2.75 olması ve çift anadal yapılacak programın öğrencinin yerleştirilmiş olduğu yıldaki taban puanından az olmamak üzere yerleştirme puanına sahip olunması; başarı sıralaması şartı aranan programlarda çift anadal yapmak isteyen öğrencinin, bu yönetmelikte belirlenen diğer şartların yanı sıra kayıt olduğu yıldaki ilgili programın Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen başarı sıralaması şartını sağlamış olması gerekmektedir.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan çift anadal diploma programına öğrenci kabulünde, yetenek sınavında da başarılı olması gerekmektedir.

Yan Dal

Yan dal programlarına başvuru için öğrencilerin genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.5 olması gerekmektedir. Yan dal programını tamamlayan öğrenciye ise yan dal sertifikası verilir. Detaylı bilgi için web sayfamızdan Çift Anadal (ÇAP) - Yan Dal sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çift anadalı burslu okuyabilmek için 4 üzerinden en az 3.25 ortalamaya, yan dalı burslu okuyabilmek için 4 üzerinden en az 3.00 ortalamaya sahip olmak gerekiyor.

Çift anadal öğrenimi süresince öğrencinin ikinci ana dal genel not ortalaması bir defaya mahsus olmak üzere 2.50’ye kadar düşebilir. Genel not ortalaması ikinci kez 2.50’nin altına düşen öğrencinin ikinci ana dal diploma programından kaydı silinir.

Öğrencinin yan dal programına devam edebilmesi için ana dal programındaki genel not ortalamasının en az 2.30 olması şarttır. Bu şartı sağlayamayan öğrencinin yan dal programından kaydı silinir.

Çift ana dal ve yan dal programından iki yarıyıl üst üste ders almayan öğrencinin ikinci ana dal ve/veya yan dal programından kaydı silinir.

Öğrenci ÇAP ya da Yan Dal programını kendi isteğiyle ya da lisans yönetmeliklerinde öngörülen koşullarda bırakabilir. Öğrenci, ÇAP ya da Yan Dal programından ayrıldığında, başarısız olduğu ÇAP ya da Yan Dal programındaki dersleri tekrarlamak zorunda değildir.

Üniversitemizde yaz okulu eğitimi yapılmaktadır. Yaz eğitimine devam etmek zorunlu değildir. İsteğe bağlıdır. Yaz eğitimine devam edecek öğrencilerden tam burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, yaz eğitimi için hiçbir ücret ödemezler. %50 burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler yaz eğitimi ücretinin %50’sini, %25 burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler yaz eğitimi ücretinin %75’ni, burssuz kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler ise yaz eğitimi için ders başı ücretinin tamamını öderler.

Yeditepe Üniversitesi, 6 enstitüde 91 Yüksek Lisans ve 44 Doktora ve Sanatta Yeterlik programlarıyla akademik faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitemizde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Avrupa Çalışmaları enstitüleri bulunmaktadır. Programlar ve detaylı bilgi için web sitemizden “Akademik” sekmesinin altında yer alan “Enstitüler” kısmını inceleyebilirsiniz.

Üniversitemizde fakülteye başlayan her öğrencinin bağlı bulunduğu bir akademik danışmanı bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin üniversitedeki öğrenimleri sürecinde ruhsal, akademik, sosyal ve kişisel gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren Öğrenci Merkezi Koordinatörlüğü içerisinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimimiz bulunmaktadır.

BURSLAR VE ÜCRETLER İLE İLGİLİ SORULAR

Yeditepe Üniversitesi, başarılı öğrencileri; yurt dışında eğitim, yüksek lisans eğitimi, ücretsiz konaklama, yemek ve başarı oranlarına göre farklı miktarlarda burslarla ödüllendiriyor. Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrencilerin bursları; Yabancı Dil Hazırlık Programı’nda geçirilecek süreyi de kapsamaktadır. Öğrencilerimize ayrıca yönetim bursları verilmektedir.

Burslarımız hakkında daha detaylı bilgi için Burs Olanakları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burs ve İndirim, Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Programlarında geçirilebilecek süreyi de kapsamakta olup öğrencinin yerleştirildiği 4 yıllık programlarda 10, 5 yıllık programlarda 12, 6 yıllık programlarda 14 yarıyıl akademik başarıya bakılmaksızın devam eder.
Herhangi bir burslu veya indirimli programda okumakta iken çift anadal programına devam etmekte olanlar için bu sürelere bir yarıyıl ilave edilir.

Belli bir başarı sırası ile gelen öğrencilere sağladığınız burslar hakkında detaylı bilgiye Burs Olanakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Üniversitemizde bölüm tercih sırası indirimi bulunmamaktadır.

Öğrencilerimize sağladığınız sporcu burslaru hakkında detaylı bilgiye Burs Yönetimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İki burs aynı anda uygulanmamaktadır. Yüksek olan burs oranı uygulanmaktadır.

Mezuniyetten sonra en geç iki takvim yılı içinde başlamak, genel not ortalaması en az 3,00 olmak ve ilgili yüksek lisans programın giriş koşullarını sağlamak şartıyla, herhangi bir lisans programından

  • birinci olarak mezun olunduğu takdirde, Üniversitenin yüksek lisans programlarında tam burslu
  • ikinci  olarak mezun olunduğu takdirde, Üniversitenin yüksek lisans programlarında %60 burslu
  • üçüncü olarak mezun olunduğu takdirde, Üniversitenin yüksek lisans programlarında %40 burslu okuma olanakları

[Yüksek lisans derecesi alınmadan Doktora yapma hakkı bulunan programlardan mezun olan öğrenciler, Üniversitenin doktora programlarında yukarıda belirtilen burs olanaklarından yine aynı koşullarda yararlanır. Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerinden mezun olan öğrenciler, uzmanlık eşdeğeri olan doktora programlarında bu olanaktan yararlanamaz.]
Yukarıda sözü edilen lisansüstü burs olanaklarından ancak bir kez yararlanılır.

IB (Uluslararası Bakalorya) diploma notu 32 ve üstü, ABITUR diploma notu 2,0 ve üstü, MATURA diploma notu 2,0 ve üstü MATURİTA diploma notu 80 ve üstü olanlar ile Fransız Bakaloryası diploma notu en az 14 (Türkiye’deki liseler tarafından verilen ve Fransız Bakaloryası ile denk en az 70 diploma notu) olan öğrencilere Yeditepe Üniversitesine ilk 5 tercihleri arasında yerleşmeleri kaydıyla, ücretli kontenjanlara yerleştirildikleri takdirde öğretim ücreti üzerinden %25 indirim uygulanır. Uluslararası Bakalorya (IB) öğrencilerinin almış oldukları temel alan dersleri bu derslere ait notlar dikkate alınarak, yerleştirildikleri programın birinci sınıfındaki bazı dersler için muafiyet oluşturabilir.

İSTEK Vakfı liselerinde en az üç (3) yıl okuyarak diploma alan öğrencilerin Yeditepe Üniversitesi’ne ilk beş (5) tercihleri arasında yerleşmeleri kaydıyla, 

Ücretli kontenjanlara yerleştirilenlerin öğretim ücreti muafiyetleri % 25’e,

% 25 Burslu kontenjanlara yerleştirilenlerin öğretim ücreti muafiyetleri %50'ye,

% 50 Burslu kontenjanlara yerleştirilenlerin öğretim ücreti muafiyetleri  %75'e yükseltilir.

Tam Burslu kontenjanlara yerleştirilenlere ise öğretim ücretinden tam muafiyete ek olarak yemek bursu verilir.

Yukarıda belirtilen burslardan birine hak kazanan öğrencinin eğitim gördüğü programda genel not ortalamasının (CGPA) 4,00 üzerinden 2.00’ın altına düşmesi halinde bursu iptal edilir. Ancak, genel not ortalamasının tekrar 2.00’nin üstüne çıkması halinde tam burslu veya indirimli statüsünü tekrar kazanır.

Yeditepe Üniversitesi’ne yerleşip üniversite üst kurulları tarafından belirlenen esaslar doğrultusunda ilgili yılda; birinci olan öğrenciye bir sonraki öğretim yılı ücretinin % 75’i, İkinci olan öğrenciye % 50’si, Üçüncü olan öğrenciye % 25’i oranında güz yarıyılı kayıt öncesi, programda kayıtlı öğrenci sayısı en az 35 olması halinde, normal öğretim süresi içinde bulunanlara verilir. Bu burs, ait olduğu öğretim yılı sonu itibariyle sona erer.

Öğretim ücretlerine “Ücretler ”sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İNGİLİZCE HAZIRLIK VE TOEFL İLE İLGİLİ SORULAR

İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim-öğretim A –B1 ve B 2 olmak üzere üç kurdan oluşmaktadır. Her akademik yılın başında, Rektörlükçe ilan edilecek gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (Proficiency) yapılır. Yeterlik Sınavı’nda 100 üzerinden en az 60 puan alan öğrenci başarılı sayılır. Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda başarısız olan veya bu sınava girmeyen yeni kayıtlı öğrenciler, Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’na girmek zorundadırlar.

Öğrencilerin seviyeleri, sınav sonucunda aldıkları puan doğrultusunda belirlenir ve Yabancı Dil Hazırlık Öğretimi gruplarından birine yerleştirilerek hazırlık eğitimine başlamaları sağlanır.

Sınav tarihinden geriye doğru iki yıl içinde, TOEFL IBT sınavından 79 ya da TOEFL PBT sınavında 550 almış olduğunu belgeleyen öğrenci yabancı dil sınavından muaf tutulur. TOEFL sınavı için geçerli sayılan sınav merkezleri aşağıda belirtilmiştir. Bu sınav merkezlerinin dışında girilen sınavlar geçerli değildir. IELTS sınavı kurumumuzda geçerli değildir.

TOEFL sınavı için geçerli sayılan sınav merkezleri;

1.YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ - İSTANBUL   - Merkez Kodu: STN20056A

2.İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - İSTANBUL   - Merkez Kodu: ITTR153A

3.ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ   ANKARA  - Merkez Kodu: STN10463A

TOEFL sınavına girecek olan öğrencilerin Yeditepe Üniversitesi'nin kurum kodu olan 7050'yi kodlamaları gerekmektedir. Sonuçların kabul edilebilmesi için TOEFL Merkezi tarafından doğrudan Hazırlık Okulu’na gönderilmiş olması gerekir.

TOEFL belgesi sunmayanların, Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümü tarafından düzenlenen İngilizce Yeterlik Sınavı’na girip başarılı olmaları gerekmektedir. Öğretim dili Almanca, Fransızca ve Rusça olan programlar için yukarıda sayılan koşullar, ilgili dillerin her biri için ayrıca belirlenir.

Hazırlık okulu eğitim-öğretiminde devam zorunluluğu vardır.

Öğrenciler okudukları programın zorunlu koştuğu yabancı dilin dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Korece gibi yabancı dilleri ek olarak alabilecekler. Dil seçeneklerinden ücretsiz olarak faydalanan öğrencilere gerekli olan eğitimlerini başarı ile tamamladıklarında sertifika verilmektedir.

Üniversitemizde İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Çince dillerini kredili veya kredisiz olarak alabilirsiniz. Yabancılar için ayrıca Türkçe Dili ve Kültürü eğitimi de verilmektedir. Dillerin sayı ve çeşidi her yıl talebe göre değişebilmektedir. Detaylı bilgi için “Yabancı Diller Yüksek Okulu” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sadece üniversitemizin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’müzde hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır. Diğer bütün bölümlerde dil yeterlilik sınavında başarılı olamayan öğrenciler hazırlık okumak zorundadır.

Üniversitemiz Kanada Global Village Dil Okulu ile yaptığı anlaşma kapsamında isteyen öğrencilerimiz İngilizce Hazırlık Eğitimlerini Kanada’da alabiliyorlar. Detaylı bilgi için web sayfamızdan İngilizce hazırlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YURTLAR İLE İLGİLİ SORULAR

Evet, yurtlarımız kampüsümüz içerisinde yer almaktadır.

Üniversitemizin kampüsü içinde yer alan 3 bin 634 yatak kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtlarımız ile öğrenci otelimiz yer almaktadır.

Kız öğrenci yurtlarımız 1 ve 2 kişilik, erkek öğrenci yurtlarımız 1, 2, 3 ve 4 kişilik odalardan oluşmaktadır. Odalarda; banyo-tuvalet, mini buzdolabı, özel çalışma masası, sandalye, cam raflı kütüphane, aynalı gardırop ve yanmaz malzemeden yapılmış diğer donanım bulunmaktadır. Ayrıca 24 saat internet bağlantısı da mevcuttur.
Yurtta kalan öğrenciler, 24 saat kesintisiz bilgi merkezi hizmetleri başta olmak üzere Sosyal Tesislerde bulunan, Restoran, Kapalı ve Açık Yüzme Havuzu, Fitness Center, Squash Salonu, Sauna ve Türk Hamamından faydalanabilirler.

Ücret bilgilerine “Konaklama” sayfasından ulaşabilirsiniz.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

Üniversitemizde etkin olarak faaliyet gösteren 54 Öğrenci Kulübü bulunmaktadır. Kulüplerimiz hakkında detaylı bilgiye “Öğrenci Kulüpleri” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Öğrenciler ücretsiz olarak bir veya birden fazla öğrenci kulübüne üye olabilmektedirler

YURT DIŞI OLANAKLARI İLE İLGİLİ SORULAR

Avrupa, Amerika, Kanada, Çin, Kore ve Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen üniversiteleri ile 400’ün üzerinde Erasmus ve Exchange anlaşmalarımız bulunmaktadır. Üniversitemiz ülkemizde “Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)” Kurumsal Değerlendirme Programı’ndan ilk geçen vakıf üniversitesidir. Detaylı Bilgi için; Uluslararası Ofis sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünün ABD-University Of North Carolina Wilmington ile, Uluslararası İşletme Yönetimi (Almanca) bölümünün Almanya-FH – KIEL Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile, Ekonomi bölümünün Kanada-Huron University ile, Uluslararası Finans bölümünün ABD-State University of New York at New Platz ve Kanada-University of Western Ontario Kings University College ile, Fizik bölümünün ABD-Coe College ile çift diploma anlaşması bulunmaktadır.

Öncü eğitim anlayışı ile Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı’ndan, Türkiye’de ilk defa geçen vakıf üniversitesi olma özelliği taşıyan Yeditepe Üniversitesi, kalitesini ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşlarının denetimleriyle tescillemiştir. Birçok alanda akreditasyon alan ve birçok akreditasyon sürecinden başarıyla geçerek, eğitimdeki kalitesini her geçen gün geliştirme hedefiyle eğitim veren Yeditepe Üniversitesi, imzaladığı uluslararası işbirliği anlaşmaları ile öğrenci ve öğretim üyelerine uluslararası projelerde yer alma deneyimi sağlamaktadır.

KARİYER GELİŞİMİ VE MEZUNLARLA İLETİŞİM İLE İLGİLİ SORULAR

Üniversitemizde “Kariyer Gelişimi ve Mezunlarla İletişim” Ofisimiz, öğrencilerimizin iş dünyasına yönelik kişisel gelişimlerini desteklemek için iş dünyası ile iş birliğine giderek mentorluk programı, kariyer günleri etkinlikleri ile özgeçmiş oluşturma, iş ve staj başvuruları gibi konularda danışmanlık hizmetleri vererek gerçek hayata hazırlanmalarını kolaylaştırıyor.