KayıtProf. Dr. Canan Aykut Bingöl
Yeditepe Üniversitesi Rektörü

Değerli Öğrencimiz;

Hedeflediğiniz başarıya ulaşmak için geçirdiğiniz zorlu bir sınav döneminin ardından Yeditepe Üniversitesi ailesinin en yeni üyeleri olarak aramıza katıldınız. Sizleri ve bu başarıyı elde etmenizde en büyük destekçiniz olan saygıdeğer ailelerinizi kutluyorum.

Her yıl akademik takvimimizin en keyifli dönemlerinden biri, yeni öğrencilerimizi karşıladığımız Kayıt Günleridir. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm Covid-19 önlemlerimizi alarak kayıt günlerimizde yeni öğrencilerimizle  karşılaşacak olmanın heyecanı içerisindeyiz.

Mart ayından bu yana online derslerle akademik faaliyetlerimizi en üst seviyede sürdürmenin yanı sıra, özverili sağlık kadromuzun yoğun emekleriyle Üniversite Hastanelerimizde salgın mücadelesine aktif destek veriyoruz. Aynı zamanda araştırma laboratuvarlarımızda; bilim insanlarımızın büyük çabalarıyla hayata geçirdiğimiz patentli ürünlerimizle, toplumumuza katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Salgın yönetimi, son derece titizlikle planlanması ve eksiksiz uygulanması halinde başarıya ulaşabilen bir süreçtir. Öğrencilerimizin, velilerimizin ve tüm mensuplarımızın sağlığının korunması en temel önceliğimizdir. Bu nedenle gerek Kayıt Günleri kapsamında gerekse 2021-2022 Akademik Yılında uygulayacağımız kuralları Üniversite Hastanemizde pandemi sürecinde aktif görev alan uzman doktorlarımızdan oluşan Bilim ve Danışma Kurulu Üyelerimizin değerli katkılarıyla hazırladık.

Öğrencilerimiz E-Devlet kapısı üzerinden online olarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca, kampüse gelerek kayıt olmak isteyen öğrencilerimizin güvenle işlemlerini tamamlamaları için gerekli tüm tedbirleri aldık. Kayıt İşlemleri esnasında kampüste uygulanacak kurallara ilişkin hazırladığımız COVID-19 Rehberini incelemenizi ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uymanızı rica ederim.

Başarılı bir geleceğin temellerini atacağınız Yeditepe Üniversitesinde sunduğumuz uluslararası kalitede eğitim ve geniş sosyal imkanlar ile gelecekteki kariyerinizde ihtiyaç duyacağınız sağlam alt yapıya sahip olacaksınız. Okulumuzda verilen İngilizce eğitimle beraber öğrenebileceğiniz diğer yabancı diller sayesinde hem ülkemizde hem de uluslararası alanda başarılı bir kariyer sizleri bekliyor olacak.

Yeditepe Üniversitesinde alacağınız akademik eğitimin yanında üniversitemizde bulunan öğrenci kulüplerinin her sene gerçekleştirdiği 1000’in üzerinde etkinliğe katılarak sosyal yönleri gelişmiş, etkinlik yönetme ve uygulama becerisine sahip bireyler olarak iş hayatına atılabileceksiniz.

Bizler Yeditepe Üniversitesi olarak kurulduğumuz ilk günden beri Atatürk Rönesansını devam ettirecek aydın bireyler yetiştirmeyi kendimize amaç edindik. Sizlerin de bu amaç doğrultusunda, araştırmacı ve yenilikçi bakış açısıyla ülkemize katma değerler kazandıracak ulusal ve uluslararası projelerde yer alarak bizleri gururla temsil edeceğinize güvenimiz tam.

Hepinize başarılarla dolu, güzel anılar biriktireceğiniz bir üniversite yaşamı diliyorum. Üniversitemize hoş geldiniz.

Mobil Uygulamamızı İndirin!

YeditepeM YeditepeM

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!!

2021-2022 AKADEMİK YILI DGS KAYIT İŞLEMLERİ

2021-2022 akademik yılında DGS ile Üniversitemize yerleştirilen öğrencilerimiz 17-22 EYLÜL 2021 tarihleri arasında saat 23.59’a kadar https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresinden e-devlet üzerinden kayıt yöntemi ile veya 17-24 EYLÜL 2021 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi’ne gelerek kayıtlarını yapabilirler.


Öğrenci numaralarına esorgulama.yeditepe.edu.tr adresinden erişilebilir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Elektronik Kayıt İçin İşlem Adımları ( YÖK Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu )

• esorgulama.yeditepe.edu.tr adresinden Öğrenci Numarası öğrenilir. 

• Aşağıda belirtilen ödeme koşullarına göre mali kayıt tamamlanır. (Tam burslu olarak kazanan öğrenciler herhangi bir mali işlem yapmadan E-kayıt yapabilirler.)

• E-Kayıt İşlemleri için E-Devlet Kapısı https://www.turkiye.gov.tr adresine girilir.

• Giriş yaptıktan sonra, “E-Hizmetler” sayfasında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığında “Üniversite E-Kayıt” sayfasına girerek Üniversite kaydı tamamlanır.

• Elektronik kaydını tamamlayan öğrencilerimiz, Yabancı Dil Hazırlık Okulu Sınavı kaydını gerçekleştirmek için tıklayınız.


Kampüste Kayıt İçin İşlem Adımları

Gerekli Belgeler

 1. Nüfus Cüzdanının fotokopisi

 2. DGS Yerleşme Sonuç Belgesi

 3. 2 adet vesikalık fotoğraf

 4. Askerlik durumunu gösterir belge: 2000 ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden veya e-Devletten alınmış̧ “Bir Fakülte veya Yüksekokula kaydolmasında askerlik yönünden sakınca olmadığına dair belge”.

 5. Gazi veya şehit yakını olan öğrencilerin durumlarını gösterir belge (Veri toplama amaçlıdır)

 6. Engeli olan öğrencilerin engel durumlarını ve oranlarını gösterir belge (Veri toplama amaçlıdır)

 7. En az bir yıl geçerli olan HES kodu çıktısı

 8. Önlisans mezuniyet belgesi (E-Devletten alınmış çıktı veya Diploma fotokopisi)


ÖDEME TABLOSU

Ödemeler tüm bölümler için Hazırlık ücreti üzerinden yapılacaktır. Hazırlık muafiyet sınavını geçerek fakülteye başlayacak öğrencilerin ücret farkları sınav sonrasında ayrıca yapılandırılacaktır.

ÖDEME PLANI

ÜCRETLİ

%50 BURSLU

Peşinat

16.200,00

8.100,00

1. Taksit: 5 Kasım 2021

8.100,00

4.050,00

2. Taksit: 5 Aralık 2021

8.100,00

4.050,00

3. Taksit: 5 Şubat 2022

8.100,00

4.050,00

4. Taksit: 5 Mart 2022

8.100,00

4.050,00

5. Taksit: 5 Nisan 2022

8.100,00

4.050,00

6. Taksit: 5 Mayıs 2022

8.100,00

4.050,00

TOPLAM ÜCRET

64.800,00

32.400,00


Ücretlere %8 KDV dahildir.

Kayıt Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Erkek öğrencilerin askerlik durumları e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilecektir. Kontrol sonucunda şubeye yönlendirilen öğrenciler askerlik tecil yazısı getirmelerinin ardından kayıt işlemi yapabileceklerdir.

 • 2021 DGS kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar,(01 Şubat 2022) 2021 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

 • Başka bir üniversitede lisans programında kaydı bulunan öğrencilerin Yeditepe Üniversitesine kayıt yaptırmaları için mevcut kayıtlarını sildirmiş olmaları gerekir.

18 yaş ve üzeri olup Üniversiteye kayıt için şahsen kendileri gelemeyecek öğrenciler yerine vekaletnamesi bulunan vekilleri gelip kayıt yaptırabilirler. Posta yoluyla gönderilen kayıt belgeleri kabul edilmeyecektir.

 

2021-2022 AKADEMİK YILI YKS KAYIT İŞLEMLERİ

2021-2022 akademik yılında YKS ile Üniversitemize yerleştirilen öğrencilerimiz 4-8 Eylül 2021   tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresinden e-devlet üzerinden kayıt yöntemi ile veya 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Kampüsüne gelerek kayıtlarını yapabilirler.


E-Devlet Kapısı Üzerinden Elektronik Kayıt İçin İşlem Adımları
(YÖK Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu)

Elektronik kayıtlar 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. MYO/UBYO/Fakültelere göre ayrım gözetmeksizin ilgili tarihlerde gerçekleştirilebilir. E-kayıt işlemlerini tamamlayan adayların Üniversiteye gelmesine ve herhangi bir evrak teslimi yapmasına gerek yoktur.

• esorgulama.yeditepe.edu.tr adresinden Öğrenci Numarası öğrenilir. 

Aşağıda belirtilen ödeme koşullarına göre mali kayıt tamamlanır. (Tam burslu olarak kazanan öğrenciler herhangi bir mali işlem yapmadan E-kayıt yapabilirler.)

• E-Kayıt İşlemleri için E-Devlet Kapısı https://www.turkiye.gov.tr adresine girilir.

• Giriş yaptıktan sonra, “E-Hizmetler” sayfasında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığında “Üniversite E-Kayıt” sayfasına girerek Üniversite kaydı tamamlanır.

• Elektronik kaydını tamamlayan öğrencilerimiz, Yabancı Dil Hazırlık Okulu Sınavı kaydını gerçekleştirmek için tıklayınız.

Tüm kayıt süreçleri için aşağıda yer alan kırmızı ile belirtilmiş Adım Adım Kayıt Kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

Kampüste Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Gerekli Belgeler

 1. Nüfus Cüzdanının Aslı ve fotokopisi
 2. ÖSYM Sonuç Belgesi
 3. Askerlik durumunu gösterir belge: 2000 ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden veya e-Devletten alınmış̧ “Bir Fakülte veya Yüksekokula kaydolmasında askerlik yönünden sakınca olmadığına dair belge”.
 4. Gazi veya şehit yakını olan öğrencilerin durumlarını gösterir belge (Veri toplama amaçlıdır)
 5. Engeli olan öğrencilerin engel durumlarını ve oranlarını gösterir belge (Veri toplama amaçlıdır)

Kayıt tarihlerimiz MYO/UBYO/Fakültelere göre günlere ayrılmış olup, kayıt günleri aşağıda belirtilmiştir.

Kayıt işlemlerinizi en hızlı sürede tamamlayabilmek için MYO/UBYO/Fakültelere ayrılan kayıt gününde kaydınızı gerçekleştirebileceğinizi önemle bilgilerinize sunarız.


Kayıt Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • ÖSYM bursları ve tercih bursları dışında burs/indirim almaya hak kazanan (İSTEK Vakfı Liselerinde en az üç (3) yıl okuyarak diploma alan öğrenciler, IB, Matura, Fransız Bakalorya, Abitur, Maturita Diplomalarına sahip olan öğrenciler, sporcu bursundan yararlanacak öğrenciler) öğrencilerin belirtilen burs imkanlarından yararlanabilmeleri için belge, diploma sunmaları gerektiğinden Yeditepe Üniversitesi Kampüsü’nde kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
 • Erkek öğrencilerin askerlik durumları e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilecektir. Kontrol sonucunda şubeye yönlendirilen öğrenciler askerlik tecil yazısı getirmelerinin ardından kayıt işlemi yapabileceklerdir.
 • 2021 YKS ile kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2021 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır.
 • Başka bir üniversitede aynı düzeydeki lisans/önlisans programında kaydı bulunan öğrencilerin Yeditepe Üniversitesine kayıt yaptırmaları için mevcut kayıtlarını sildirmiş olmaları gerekir.
 • Öğrencilerin şahsen kayıt sırasında nüfus cüzdanı asıllarının yanında olması gerekir.
 • 18 yaş ve üzeri olup Üniversiteye kayıt için şahsen kendileri gelemeyecek öğrenciler yerine noter tasdikli vekaletnamesi bulunan vekilleri gelip kayıt yaptırabilirler. Posta yoluyla gönderilen kayıt belgeleri kabul edilmeyecektir.

Öğrenci numaralarına esorgulama.yeditepe.edu.tr adresinden erişilebilir.

ÖDEME TABLOSU

Ödemeler tüm MYO/UBYO/Fakülte bölümleri için Hazırlık ücreti üzerinden yapılacaktır. Hazırlık muafiyet sınavını geçerek fakülteye başlayacak öğrencilerin ücret farkları sınav sonrasında ayrıca yapılandırılacaktır.


Ücretlere %8 KDV dahildir.

ÖDEME SEÇENEKLERİ

 1. YAPI KREDİ BANKASI TAKSİTLİ EĞİTİM SİSTEMİ İLE ÖDEME SEÇENEĞİ:

Kayıt işlemleri için Yeditepe Üniversitesine gelmeden önce ödeme yapmak isteyen velilerimiz; Yapı Kredi Mobil’e giriş yaparak Ödemeler>Eğitim Ödemesi>Taksitli Eğitim Sistemi Başvuru ve Talimat Girişi adımından okul bilgisi seçimi yapıldıktan sonra öğrenci numarası girişi yaparak başvuru yapılabilmektedir.

 • Peşinat tutarı Taksitli Eğitim Sistemi ile yapılacak ise mutlaka başvuru tutarına dahil edilmelidir ve işlem yapılan gün içerisinde peşinat tutarı hesaba yatırılmalıdır. Hesapta yeterli tutar bulunmaması halinde banka sizin adınıza peşinat tutarının ödemesini gerçekleştirecektir.

Taksitli eğitim sistemi ile ödeme gerçekleştirmek isteyen velilerimizden Yapı Kredi Bankası hesabı olmayanların bu işlemi yapabilmeleri için hesap açtırmaları gerekmekte olup, Türkiye genelindeki herhangi bir Yapı Kredi Bankası şubesine giderek hesap açtırdıktan sonra öğrenci numarası ile taksitli eğitim sistemini gerçekleştirebilirler. Ödeme planı şubelerdeki banka görevlileri tarafından velilerimize iletilecektir.

 • Yapı Kredi Bankası için gerekli evrak: Öğrenci velisinin nüfus cüzdan fotokopisi.

Öğrenciler; T.C. Kimlik numaraları ÖSYM tarafından Üniversiteye bildirildiğinde http://esorgulama.yeditepe.edu.tr adresinden öğrenci numaralarını öğrenebilirler.

Ödeme seçeneği %25 peşinat, kalanı 6 taksit şeklindedir.

 1. KREDİ KARTI İLE ÖDEME SEÇENEĞİ:
 2. internet adresimizden sanal pos aracılığı ile Bonus - World - Maximum - Axess kredi kartları ile yıllık ücretinin tamamını 9 eşit taksit yada dönemlik ücreti 6 eşit taksit ile ödeyebilirsiniz.

2021-2022 AKADEMİK YILI  ÖZEL YETENEK SINAVI SONUCUNA GÖRE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMLERİ

1. Mezun olduğunuz okuldan aldığınız Diplomanın ya da yeni tarihli Mezuniyet Belgesinin fotokopisi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz.)

2. YKS Sonuç Belgesi

3. Nüfus cüzdanının fotokopisi

4. İkametgâh belgesi: İkametgâh belgesinin alt veya üst kısmına öğrenciye ulaşılabilecek telefon numaralarını lütfen yazınız. (İkametgâh belgesi e-devletten alınabilir.)

5. Askerlik durumunu gösterir belge: 2000 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden veya e-devletten alınmış "Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge".

6. 3 adet vesikalık fotoğraf  (Fotoğrafların tümünün arka yüzüne öğrencinin adı ve soyadını açık olarak tükenmez kalemle yazınız. Polaroid ve fotokopi resim kabul edilmeyecektir.

7. Gazi ve Şehit yakını olan öğrencilerin durumlarını gösterir belge. (Veri toplama amaçlıdır.)

8. Engeli olan öğrencilerin engel durumlarını ve oranlarını gösterir belge. (Veri toplama amaçlıdır.)

NOT:

 • Kayıt işlemleri şahsen yapılır. Şahsen kayıt işlemini gerçekleştiremeyecek durumda olan öğrencilerin kayıtları için noter tasdikli vekaletname gereklidir.
 • Öğrenci işlerine teslim edilen evrak geri verilmeyeceğinden önceden kendinize fotokopisini almayı unutmayınız.