Skip to main content

Social Life

Our sports facilities cover a wide range of indoor and outdoor branches, offering students many opportunities for exercise. The indoor facilities, located in the Recreational Hall, include two volleyball and basketball courts – one with tiered spectator seating – a squash court, a fitness center, a semi-Olympic swimming pool – again, with seating area – and a table tennis area. These are complemented by outdoor facilities like a swimming pool, sports areas for basketball, volleyball and tennis, and an Astroturf soccer pitch. 

Moreover, the Arcade on the ground floor of the Recreational Hall has a bookstore, a bank, a convenience store, a barber’s and hair stylist, a clothing store, and a health and beauty store that also sells souvenirs. 

13,40*16,75 boyutlarında 224,45 m2 bir alana sahip olan Serada üniversite kapalı alanlarında bulunan tüm iç mekan bitkilerin bakımları yapılmaktadır. İç mekanlarda hastalık ve/veya zararlı sorunlar yaşayan bitkilerimizin daha uygun bir ortam olan serada tüm uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bir yandan da bakım yaptığımız veya envanterimizde bulunan bitkilerimizin dönemsel üretimleri de yapılmaktadır. 

Aynı zamanda Uygulama ve Bakım Serası Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin Bahçe Ürünleri Yetiştirme ve Mutfak Otları derslerinin de uygulama alanı ve öğrencilerimiz için bir laboratuvar alanı olarak kullanılmaktadır. 

Telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina) iç mekanlarda ve kış bahçelerinde sıklıkla karşılaştığımız bulunduğu mekana renk katan çok sevilen bir bitkidir. Beyaz ya da pembe şeritli çiçeğin yapraklarının arkası mordur. Yaprak dökmeyen ve yayılmacı bir türdür, hızlı gelişir ve büyür. Asarak yetiştirirseniz daha güzel bir görüntü kazanır ve gelişir. Soğuktan pek hoşlanmaz. Telgraf çiçeği bakımının püf noktası güneş ihtiyacıdır. Alaca yapraklı ve mor yapraklı olan telgraf çiçekleri çok fazla ışık ister. Geçirgen ve hafif gevşek toprakta daha iyi gelişir. Sabah ve akşam güneşi alırsa güzel yetişir. Üretimi oldukça kolay olan bitki kolaylıkla çoğaltılabilmektedir. 

 Toprağın iyice kuruduğundan emin olduğunuzda sulama yapınız. 

 Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık ortamları tercih ediniz.

Serada bulunan bitkilerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.