Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tanzanya’da

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pamoja Projesi kapsamında Tanzanya’da gönüllülük esaslı çalışmalarda bulundu. Avrupa Diş Hekimliği Öğrencileri Birliğinin (European Dental Students’ Association-EDSA) Genel Sekreteri ve aynı zamanda Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Öğrenci Kolunun EDSA İletişim Sorumlusu öğrencimiz Azize İpek Yetişti’nin Tanzanya Diş Hekimleri Öğrencileri Birliği ile ortak yürüttüğü bu proje ile 30 kişiden oluşan gönüllü ekip Ağustos ayında Tanzanya’nın Darüssalam ve Morogoro şehirlerinde 2 bin 800 çocuğu ağız hijyeni konusunda eğitti.

İki takım olarak yönetilen çalışmalarda öğrencileri eğitmenin yanı sıra tedavi de eden gönüllüler, çalışmalarında kullanmak üzere bölgeyle ilgili de birçok veriye ulaştı. Dünya Sağlık Örgütünün önerisine göre 7 bin 500 kişiye bir diş hekimi olması gerekirken bu sayının 120 binde bir olduğu bölgede çocukların yarısından fazlası daha önce hiç diş hekimine gitmemiş.

Diş sağlığı ve hijyeninin yanı sıra genel hijyen konusunda da bilgilendirilen Tanzanyalı çocuklara, kişisel ağız bakım ürünleri ile birlikte Tanzanya Sağlık Bakanlığı tarafından projeye bağışlanan 1600 adet sabun, diş macunu ve diş fırçasından oluşan hijyen seti de dağıtıldı. Projeden öğrencilerle birlikte öğretmenler de faydalandı.

14 farklı milletten 30 hekimin katıldığı Projenin sonunda ise EDSA ve Tanzanya Diş Hekimliği Öğrencileri Birliği ile gelecek senelerde projeyi düzenleyecekler komitelere yol göstermesi amacıyla bir de yönetmelik tasarlandı. Projenin EDSA ve TDSA iş birliği içerisinde önümüzdeki beş yıl boyunca gerçekleştirilmesi planlanıyor.