'Yeditepe EpilepsiSiz' Projesine Jüri Özel Ödülü

Epilepsi hastalığı konusunda halk arasında bilinçlenme sağlamak, epilepsi hastalığının teşhis ve tedavisi hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla hayata geçirilen Yeditepe EpilepsiSiz Projesi, Sağlık Bilişimi Derneği’nin 8 Mayıs Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği 3. Altın Steteskop Ödül Töreni’nde “Jüri Özel Ödülü” ne layık görüldü.

Halk tarafından daha çok “Sara” ismiyle bilinen epilepsi hastalığı, sadece Türkiye’de 1 milyona yakın insanı etkileyen oldukça yaygın nörolojik bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı konusunda halk arasında bilinç düzeyini arttırmak, epilepsi hastalığının teşhis ve tedavisi hakkında bilgilendirme yapmak, hastalığı toplumun tanımasını sağlamak amacıyla Yeditepe Üniversitesi Hastanesi sosyal sorumluluk projesi olan Yeditepe EpilepsiSiz’i hayata geçirdi.

“Yüzyılın Beyin Cerrahı” Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve aynı zamanda Nöroloji Profesörü olan Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Başhekim Doç. Dr. Faruk Yencilek, Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berrin Aktekin ve Nöroşirurji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Türe projeye büyük destek verdi.

Sağlık Bilişimi Derneği tarafından 8 – 9 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Sağlık Bilişimi Zirvesi’15 ile eş zamanlı olarak 3. Altın Steteskop Ödül Töreni düzenlendi. Bilişimi destekleyen sağlık kurumlarının, yönetici ve profesyonellerinin başarılarını paylaşmak, ödüllendirmeyi ve bilişim dostu olmaya teşvik etmeyi amaçlayan Ödül Töreni’nde “Jüri Özel Ödülü” Yeditepe EpilepsiSiz Projesi’nin oldu.

“Yeditepe EpilepsiSiz” akıllı telefon uygulaması ve web sitesinin sunduğu epilepsi günlüğü özelliği, epilepsi hastalarının çeşitli verilerini kayıt edilebilmesini sağlayarak, hasta yakınlarına yardımcı olabilmek ve hekimlerinin doğru veriyi analiz edebilmelerine olanak sağlıyor. “Epilepsi Günlüğü, Epilepsi Nöbeti Video Kaydı” gibi özellikleri içinde barındıran akıllı telefon uygulaması ios ve android işletim sistemlerinde uyumlu olarak birçok telefonda ücretsiz indirilerek kullanılabiliyor. Ios (iphone) ve android kullanan akıllı telefonlarda çalışan uygulama ile birlikte www.yeditepeepilepsisiz.comadresindeki web sitesi ile senkronize çalışarak hastaların kişisel arşiv tutmasına da olanak sağlıyor. Ayrıca site ve uygulama üzerinde epilepsi hastalığı hakkında bilgilendirici içerikler ve videolara ulaşmak mümkün oluyor.

Uygulamanın en önemli özelliği olan epilepsi günlüğü ve epilepsi nöbeti video kaydı ile hastalığın teşhis ve tedavisinde gerekli olan çeşitli veriler kayıt altında tutulup, hasta kişi istediğinde doktoru ile paylaşabilmektedir.