Sporda Başarı Yeditepe Üniversitesi’nin

Yeditepe Üniversitesi, akademik alanda kazandığı başarıların yanı sıra spor alanındaki başarılarıyla da ön plana çıkıyor!

“Şampiyonların Festivali” olarak bilinen Koç Spor Fest’te “Yüzme Kadınlar” ve “Kayak Kadınlar” Türkiye Şampiyonu olan Yeditepe Üniversitesi, yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında 100’den fazla madalyanın sahibi oldu

Yeditepe Üniversitesi Kültür  ve Spor Müdürü Taner Karabulut’un önderliğinde çalışmalarını sürdüren Yeditepe Üniversitesi spor takımları, 2016-2017 akademik yılı boyunca pek çok şampiyonluk elde ederek madalya almaya hak kazandı.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Dergisinin 2015 verilerine göre; son beş yıldır vakıf üniversiteleri arasında en fazla branşta müsabakalara katılan üniversite olma unvanını koruyan Yeditepe Üniversitesi, bu akademik yılda 39 takımla toplam 24 branşta yarıştı.

Yeditepe Üniversitesi, bu yıl “Şampiyonların Festivali” olarak anılan Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’na damgasını vurdu. 57 branşta 26 bin sporcunun mücadele ettiği Koç Spor Fest’in Denizli’deki finalleri 5 bine yakın sporcu, idareci, hakem ve antrenörün katılımıyla gerçekleştirildi.

Koç Fest’te Toplam 62 Madalya

Yeditepe Üniversitesi, 9-11 Mayıs tarihleri arasında yapılan Koç Fest Türkiye Üniversiteler Yüzme Şampiyonası’nda, bayrak yarışları ile birlikte 28 birincilik, 20 ikincilik ve 13 üçüncülük aldı. Atletizm 110 Metre Engelli branşında üçüncü olan Yeditepe Üniversitesi, böylece toplamda 62 madalya alarak Koç Fest’te en çok madalya alan üniversite oldu. Takımlar bazında bakıldığında ise Yeditepe Üniversitesi Bayan Yüzme Takımı 15.346 puanla Türkiye Şampiyonu, Erkek Yüzme Takımı da 14.450 puanla Türkiye ikincisi oldu.

Kayak ve Snowboard’da da Şampiyon

Yeditepe Üniversitesi Kayak-Snowboard Takımı 2016-2017 döneminde Türkiye Kayak ve Snowboard Şampiyonalarında, bireysel olarak 2 altın, 2 gümüş, 7 bronz madalya olmak üzere toplamda 11 madalya ve takım olarak ise 2 Şampiyonluk, 1 ikincilik, 1 üçüncülük kupası ile toplamda 4 kupa aldı.

3. Avrupa Üniversite Oyunları Tarihi Başarı

Yeditepe Üniversitesi, 10-26 Temmuz 2016 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Zagrep ve Rijeka kentlerinde yapılan 3. Avrupa Üniversite Oyunları’nda, 35 ülkeden 200 üniversite arasında, madalya sıralamasında Zagrep Üniversitesi’nin ardından ikinci olarak tarihi bir başarıya imza attı. Bu oyunlarda 11 altın, 6 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplamda 22 madalya alan üniversitemiz, 47 madalya alan Türkiye’yi de 35 ülke arasında Hırvatistan ve Almanya’nın ardından üçüncü sıraya çıkardı.

Azerbaycan’da 12-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda ise 339 sporcu ile katılan Türkiye’nin kazandığı 195 madalyaya Yeditepe Üniversitesi, 4 birincilik, iki ikincilik ve bir üçüncülükle katkı sağladı.

Yıl içerisinde gösterdikleri başarılardan ötürü Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Yeditepe Üniversitesi Kültür ve Spor Müdürü Taner Karabulut, Yeditepe Üniversitesi Hentbol Antrenörü Vahit Zorlu’nun katıldığı bir yemekle sporculara tebriklerini iletti. Her bir sporcuya tek tek teşekkür eden yönetim, birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ / 2016-2017 KAZANILAN KUPA VE DERECELER 

KOÇ SPOR FEST & UNİLİG Türkiye Kayak & Snowboard  Başarıları

KOÇ SPOR FEST Bireysel Başarılar