Günümüzün Popüler Meslekleri

İzlemek için tıklayınız.

Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler ve Ticari Bilimler Fakülteleri Dekanı Prof. Dr. Rıfat Kamaşak, Habertürk televizyonunda yayınlanan Yolun Başındayken programında Dr. Görkem İldaş’ın konuğu oldu.

Bilişim sistemlerinden uluslararası ulaştırmaya, e-ticaretten işletmeye, günümüzde de oldukça popüler hale gelen alanlarla ilgili bilgiler aktaran Kamaşak, E-ticaret, bilişim ağırlıklı bölümler ve lojistik yönetimi vurgulayarak Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesinin; dijital dönüşüm, akıllı teknoloji, büyük veri analitiği, blokzincir ve girişimcilik gibi konulara verdiği önemden bahsetti. Rıfat Kamaşak “Yazılım ve E-ticaret odaklı iş potansiyeli, girişimciliğe olan ilgiyi arttırdı. Özellikler İşletme bölümü bu konuda son derece aktif. Tedarik zinciri kavramı ve bu kavramı içeren Lojistik Yönetimi’nin önemi arttı. Veri bilimi ve E-CRM (Elektronik Müşteri İlişkileri Yönetimi) gibi alanlarda patlama yaşandı. Bu son dönemde dahi, biz yeni mezunlarımızın da iş bulabildiğini gördük. Lojistik ve finans alanı da ön plana çıkan alanlar arasında yer aldı.” dedi.

Kamaşak, derslerin ötesinde sektör profesyonelleri katılımı ile start-up yarışmaları, Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (YUTTO) 7tepe, yeni fikir yarışmaları düzenlendiğini, öğrencilerin uluslararası alanda başka üniversitelerle yarıştıkları Strateji Simülasyon dersleri verildiğini aktardı.