“Amacımız Alman Menşeli Firmalara Üst Düzey Yönetici Yetiştirmek”

İzlemek için tıklayınız.

Üniversitemiz Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Başkanı ve Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Prof. Dr. E. Şule Aydeniz ile Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü son sınıf öğrencisi Bahar Aydın, Bloomberg HT’de yayınlanan Eğitim Merkezi programında, Turgut Özay’ın konuğu oldu.

Prof. Dr. Aydeniz programda, eğitim dili İngilizce olan Yeditepe Üniversitesi’nde ayrıca Meslek Yüksekokulu’nda ve Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü’nde Almanca, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde hem İngilizce hem Fransızca, Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde de Rusça eğitim verildiğini ve üniversitede seçmeli derslerle 8 farklı dil öğrenme olanağı sunulduğunu kaydetti.

Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü’nün özellikle Alman menşeli büyük firmalara yönetici yetiştirme amacı taşıdığını belirten Aydeniz, sektörden gelen talebi karşılamanın yanı sıra nitelikli bir eğitimin öğrencilere de uzun süreli iyi bir kariyer sağlamak adına önemli olduğunu anlattı.

Öğrencilerin üniversiteye genellikle hiç Almanca bilmeden geldiğini ve üniversitede ilk yıl Almancayı öğrendiğini ifade eden Aydeniz, sonraki yıllarda derslerini yüzde 100 Almanca görürken, Alman kültürünü, disiplin ve sistemini de öğrendiklerini kaydetti. Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki üniversitelerle Erasmus anlaşmaları olduğunu ve öğrencilerin Erasmus kapsamında bu ülkelere gittiklerini söyleyen Aydeniz, bölümün Almanya’daki Fachhochschule Kiel Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’yle yaptığı çift diploma anlaşması sayesinde öğrencilerin her iki üniversitesinin diplomasıyla mezun olduğunu vurguladı.

Meslek Yüksekokulu ile ilgili bilgiler de veren Aydeniz, okulun Otomotiv Teknolojisi, Mekatronik, İnternet ve Ağ Teknolojileri ile Elektronik Teknolojisi bölümlerinden oluştuğunu ve öğrencilerin bu bölümlerde de Almanca eğitim aldıklarını anlattı.

Türkiye’de Alman menşeli veya ortaklı 8 bin firma ve yanı sıra uluslararası pek çok Alman firması bulunduğunu kaydeden Aydeniz, hem bölüm hem de MYO öğrencilerinin buralarda staj olanağı bulduğunu, mezun olduktan sonra ise çoğunlukla bu firmalarda işe alındıklarını kaydetti.

Öğrenci Bahar Aydın da, bölümü tercih etmesinin en önemli nedeninin eğitim dilinin Almanca olması olduğunu ifade ederek, “Bölümün aynı zamanda Almanya'da pek çok okulla erasmus/çift diploma/yurtdışı stajı gibi anlaşmalarının olmasıydı. İngilizce biliyordum, hem ikinci bir yabancı dilde yetkinlik kazanacağım hem de farklı bir kültürü tanıyabileceğim için bu bölümü tercih ettim. Bu bölüme hiç Almanca bilmeden girdim, 1 yıl Almanca hazırlık eğitimi aldıktan sonra, hiçbir sorun yaşamadım” dedi. Erasmus programı ile 6 ay Almanya’da yaşadığını kaydeden Aydın, “Dönüp baktığımda üniversite hayatımdaki en keyifli dönemlerden biriydi” ifadelerini kullandı.