Ana içeriğe atla

Lisansüstü Programları Başvuru Kılavuzu

Yeditepe Üniversitesi Lisansüstü Programlarına Başvuru işlemleri Elektronik Başvuru Sistemi adresinden yapılmaktadır.

ebs.yeditepe.edu.tr linkine tıkladığınızda e-posta adresinizle şifre oluşturarak sisteme üye olabilirsiniz. Üyelik işleminizi tamamladığınızda; başvuru, kabul ve kayıt ile ilgili her aşamada tanımladığınız e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır. Bu nedenle e-posta adresinizi düzenli olarak kontrol etmenizi öneririz.

Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, sistem sizi aşağıdaki alanlarda bilgi girişi ve evrak yükleme ekranlarına yönlendirecektir.

Bilgi Girişi: Sisteme giriş yapmanız gereken bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Kişisel Bilgiler: İsim Soyisim, T.C. Kimlik No / Pasaport No (Yabancı Uyruklu Adaylar için)

Eğitim Bilgileri: Mezun olduğunuz programa ilişkin bilgiler, CGPA, Mezuniyet Tarihi

Sınav Bilgileri: Sınav Türü (ALES – GRE- GMAT), Sınav Tarihi, Genel Puan

Yabancı Dil Bilgileri: 

İngilizce Yabancı Dil Belgeleri: (TOEFL IBT, YDS, YÖKDİL, PTE, CAE, CPE), Puan 

Almanca Yabancı Dil Belgeleri: TestDaF: en az seviye 3, DSD II: en az Stufe II, B2; TELC Deutsch: C2'de en az ausreichend; C1'de en az ausreichend; B2'de en az gut; Goethe Institut: C2'de en az ausreichend; C1'den en az ausreichend ve B2'den en az gut.

Portfolyo: Mimarlık programları için.

Evraklar: Sisteme yüklemeniz gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir. Talep edilen evrak listesi programlar arasında farklılık gösterebilir. Her program için detaylı başvuru koşulları ve evrak listesini, ilgili programın sayfasından takip edebilirsiniz.

Aday öğrenci, başvuru esnasında beyan edilen bilgilerin ve sisteme yüklenen evrakların doğru olduğunu peşinen kabul etmektedir. Online kayıt aşaması sonrasında evraklarda gerçeğe ve beyana aykırı bir durum tespit edilmesi halinde öğrencinin kaydı iptal edilir.  Bu durumda olan öğrenciler tarafından ödenen eğitim ücretleri iade edilmez.

  • Diploma 
  • Transkript
  • ALES Belgesi (Tezli programlar için)
  • Dil Belgesi
  • İkametgah Belgesi (E-devlet)
  • Askerlik Durum Belgesi (E-devlet)
  • Nüfus Cüzdanı 
  • Fotoğraf (Sisteme yüklediğiniz fotoğraf, öğrenci kimliğinizin basımında kullanılacağı için lütfen vesikalık fotoğraf yükleyiniz)
  • Lisansını Yurtdışında Yapan Öğrenciler İçin Denklik Belgesi

Referans ve Niyet Mektubu: Başvurmak istediğiniz programın kabul koşulları içinde Referans Mektubu ve Niyet Mektubu yer alabilir.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra belgeleriniz, ilgili Anabilim Dalları ile paylaşılır. Bazı programlar için Mülakat / Bilim Sınavına girmeniz istenebilir. Sınav / Mülakat tarihleri Enstitüler tarafından adaylara bildirilir.

Başvurular ilgili Anabilim Dalları tarafından değerlendirildikten sonra programa kabul edilen adaylar Enstitüler tarafından açıklanır. Aynı zamanda adaylar, e-posta yoluyla bilgilendirilir.

Programa kabul edilen adayların; ilgili Enstitünün kayıt takviminde belirtilen süre içinde kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. Yeditepe Üniversitesinde tüm lisansüstü programları için kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle, tanımlanan süre içinde kayıt olmayan adayların yerine, yeni adayların kabul ve kayıt işlemleri gerçekleştirilir.