Yorgun Gözlere Estetik Çözümler

Göz çevresi, cildimizdeki  en hassas bölgelerden biri. Üstelik simamızı oluşturan en büyük etken gözlerimiz ve bakışlarımız oluyor. Dolayısıyla ister cerrahi ister cerrahi olmayan bir işlem yaptırın, mutlaka uzman ellere başvurmalısınız.

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Osman Kelahmetoğlu, yaşlanma etkileri nedeniyle göz çevresine yaptırılabilecek uygulamaları ayrıntılarıyla anlattı.

Göz çevresinde yaşlanmanın izlerini nasıl görürüz? Yaşlara göre bu etkiler nasıl olur ve nasıl ilerler?

Yüzde yaşlanmanın etkileri üç mekanizma ile anlatılabilir. Bunlar;

  • Derinin elastikiyetini kaybetmesi veya azalması
  • Hacim kaybı
  • Sarkma

Göz çevresinde ise yaşlanmanın izleri geniş bir perspektifte ve belirgin olarak görülüyor. Bunları tek tek inceleyecek olursak:

Göz küresini oluşturan kemiklerin atrofisi (kemiklerin yapısal küçülmesi): Bu durum göreceli olarak enoftalmus dediğimiz göz küresinin hacminin artmasına neden olarak, gözün ideal pozisyonda olamamasına yol açıyor.

Hacim kaybı: Özellikle temporal (şakak) bölgesi, üst göz kapağı ve orta yüzde (yanak bölgesinde) yağ dokusunun azalması şeklinde görülüyor. Gözyaşı oluğu, temporal ve periorbital hollowing (çukurlaşma) şeklinde karşımıza çıkabiliyor.

Sarkma: Bağ dokusu ve kasların zaman içinde direncini kaybetmesi sarkmalara sebep oluyor. Bunun da izlerini kaş sarkması; göz kapağı sarkması veya düşmesi; gözyaşı bezi sarkması olarak görüyoruz. Derinin elastikiyet kaybı ise zaman içinde deri gevşekliğinde artışa, deri sarkmalarına, derinin incelmesine ve kırışıklıklara sebep oluyor.

Haberin devamı www.yeditepehastanesi.com.tr web sitemizde...