Yeşiltepe Köyü Organik Çay Projesi yürütücüleri Yeditepe Üniversitesi, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş., “IQ-SA 8000:2001 Uluslararası Sosyal Sorumluluk Yönetim Sertifikası” Almaya Hak Kazandı

Yeditepe Üniversitesi Biyogenetik Mühendisliği Bölümü AR-GE Ekibinin 2012 yılından itibaren Rize’de Organik Çay Tarımı konusunda yürüttüğü çalışmalar, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve Yeditepe Üniversitesi arasında 31 Aralık 2014 tarihinde imzalanan “Organik Çay Tarımı” protokolü ile yeni bir ivme kazandı. Çay tarımında kullanılacak en uygun organik gübrenin belirlenmesi için pilot olarak seçilen Çayeli’nin Yeşiltepe Köyünde Yapılan Organik Çay Yetiştiriciliği çalışmaları, 2015 yılı Temmuz ayı içerisinde Porto’da düzenlenen 3.Uluslararası Çay, Kahve, Kakao Kongresinde Poster Sunumu olarak Prof. Dr. Metin Turan tarafından sunuldu ve dünyaca saygın ELSEVIER dergisinde yayımlanmaya hak kazandı. Ayrıca 2015 yılında, her 3 aylık dönemi kapsayan ve 2015/03 Nu.lı AR-GE raporu hazırlanarak ÇAYKUR yetkililiklerinin onayı alındı ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğü internet sitesinde Sosyal Sorumluluk Projeleri başlığı altında yayınlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu paylaşımın ardından, Uluslararası Akreditasyon Derneği (ULAK) tarafından, Yeşiltepe Köyü Organik Çay Projesinin tarafları; Yeditepe Üniversitesi, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve Yeditepe Sağlık Hizmetleri AŞ’ye, 170 ülkede geçerli, IQ-SA 8000-2001, International Social Accountabiliy Sertfikası verilmesi uygun görüldü.

Sertifikaları Yeditepe Üniversitesi adına; İSTEK Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş adına, Yönetim Kurulu Başkanı Emrah İnce, Uluslararası Akreditasyon Derneği Genel Başkanı Fatih Sinan Yılmaz’dan 15. Uluslararası Growtech Tarım Fuarında düzenlenen törenle teslim aldı.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, Yeditepe Üniversitesi ve Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş bu sertifika ile dünyada da geçerliliği akredite edilmiş ve dünyanın en büyük çaplı Organik Çay Alanları dönüşümüne öncülük etmenin haklı gururunu yaşıyor.