Teknoloji Transfer Ofisleri, Girişimlerin Ülke Ekonomisine Kazandırılmasını Sağlıyor

Üniversitelerde kurulan teknoloji transfer ofislerinin (TTO), girişimcilerin daima yanında olduğunu belirten Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, “Herhangi biri kapımızı çaldığında bilgi birikimimiz doğrultusunda rehber olmaya ve yönlendirmeye çalışıyoruz. Fikirleri dinliyoruz, değerlendiriyoruz ve globalleşene kadar desteklemeye gayret ediyoruz” dedi.

Bir girişimcisiniz ve işinizi kurmak istiyorsunuz. Henüz yolun başındayken nereye başvuracağınız ise hala sizde bir soru işareti. Üniversitelerde kurulan TTO’lar, burada devreye giriyor. Erken aşama teknoloji girişimcilerine iş geliştirme ve iş modeli oluşturma konusunda destek olan TTO’lar, bunun yanı sıra ofis ve laboratuvar gibi fiziksel olanaklar, akademik bilgi, araştırma altyapılarına erişim ve mentorluk olanağı da sunuyor.

TTO’larla ilgili bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü (YUTTO) Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, “Herhangi biri kapımızı çaldığında bilgi birikimimiz doğrultusunda rehber olmaya  ve yönlendirmeye çalışıyoruz. Fikirleri dinliyoruz, değerlendiriyoruz ve globalleşene kadar desteklemeye gayret ediyoruz” diye konuştu.

TTO’ların, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeline sahip teknoloji girişimlerinin ülke ekonomisine kazandırılmasına aracı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Topaloğlu, bu girişimlere uluslararası işbirliği ağları yaratarak ihracat odaklı sanayileşmelerine de katkı sağlayabileceğini belirtti.

Bir Arayüz Görevi Görüyor

TTO’ların; öğrenciler, mezunlar, öğretim üyeleri, idari personel gibi girişimci olmak isteyen ve teknoloji odaklı bir iş fikri olan herkesin yanında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Topaloğlu, bunun yanında üniversiteler ile sanayi arasında bir arayüz görevi gördüğünü anlattı.
TTO’ların Ar-Ge faaliyetleri yürüten sanayi kuruluşları, girişimcilik ve Ar-Ge ekosistemine katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine açık olduğunu kaydeden Topaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana göre TTOların en önemli paydaşlarından bir tanesi girişimcilerdir. Bu girişimci Ar-Ge projesine başvuracak bir öğretim üyesi de olabilir, üniversitelerle işbirliği yapmak isteyen sanayi temsilcileri de olabilir, teknoloji odaklı bir iş fikriyle şirketini kurmak ve katma değer yaratmak isteyen bir öğrenci, mezun, çalışan da olabilir. TÜBİTAK’ın da teşvikleri ve beklentileri bu yönde zaten. Biz de TÜBİTAK’ın önemli destekleri ile yol almakta olan bir TTO’yuz.”

TTO’ya Başvuran Nasıl Bir Yol İzler?

Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, TTO’ya ilk adımını attığı andan itibaren girişimcilerin nasıl bir yol izlediğini şöyle açıkladı:
“Öğrenci, mezun, akademik veya idari personel, veya herhangi bir girişimci öncelikle YUTTO’nun 2016 yılından bu yana yürüttüğü 7Tepe Yeni Fikir Erken Aşama Girişim Hızlandırma Programı’na iş fikri başvurusunu gerçekleştirebilir. YUTTO’nun uzman ekibinin gerçekleştirdiği ön değerlendirme sonrası hızlandırma programı ile iş geliştirme ve mentorluk destekleri sağlanacak girişimciler belirlenir. Belirlenen girişimcilere fikir ve ihtiyaç doğrulama, kanvas iş modeli oluşturma, gelir modeli oluşturma, satış ve pazarlama teknikleri, takım kurma ve yönetme, startup hukuku ve fikri haklar, yatırımcı sunumu başlıklarında iş geliştirme eğitimleri verilir. Bunun yanı sıra farklı alanlarda uzman mentor havuzu ile girişimci-mentor eşleştirmeleri gerçekleştirilir. YUTTO, girişimcilere iş fikri aşamasından büyüme aşamasına kadar uçtan uca bir destek sağlar ve program sonrasında da girişimcilerin performans takiplerini yapar.”

“Teknoloji odaklı olan, katma değer yaratacak her iş fikri TTOların kapısını çalabilir” diyen Topaloğlu, bu fikirleri ‘takım’, ‘problem ve çözümü’, ‘iş modeli’, ‘sermaye ve fonlama stratejisi’, ‘pazara giriş stratejisi’, ‘rekabet’ ve ‘sürdürülebilirlik’ kriterlerine göre değerlendirip süreçleri başlattıklarını ifade etti.

Basın Yansımaları: dha haberturk aa | mynet | haberler | sondakika