Kadın Hastalıklarında Kapalı Ameliyatların Kullanım Alanı Genişliyor

Kapalı ameliyatlar olarak da tanımlanan endoskopik cerrahi kadın hastalıklarında da yoğun şekilde kullanılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gazi Yıldırım, açık ameliyatlara oranla avantajlarının daha fazla olması ve hasta açısından da konfor sağlaması açasından kapalı ameliyatların hastalar tarafından da tercih edildiğini söyledi.

Kadınlar arasında çok sık rastlanan miyomlardan, kadın üreme organları kanserlerine, yumurtalık kistlerinden infertilite tedavisine kadar birçok sorunun tanı ve tedavisinde kapalı yöntemlerden sıklıkla yararlanılıyor. Üstelik bu işlemlerin avantajlarının daha fazla olması da cerrahi gerektiren sorunların tedavisinde kapalı ameliyatları tercih nedeni yapıyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gazi Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre; Kadınlarda endoskopik ameliyatlar genel olarak laparoskopi ve histeroskopi olarak ikiye ayrılıyor. Laparoskopide, hastanın karnında büyük kesiler olmadan göbekten 1 cm’lik ve alt karından açılan 0,5 cm’lik  2 veya 3 delikten, göbekten sokulan bir kamera yardımı ile karın içerisi gözlenerek ameliyat gerçekleştiriliyor.

Haberin devamı www.yeditepehastanesi.com.tr web sitemizde…

Basın Yansımaları: gazetevatan.com | hurriyet.com | haberler.com | aksam.com | hastane.com | sagligimicinhersey.com