Hukukun Geleceği Nasıl Şekillenecek?

İzlemek için tıklayınız.

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Üzeltürk, Bloomberg HT’de yayınlanan Eğitim Merkezi programında, Turgut Özay’ın konuğu oldu.

Programda hukuk eğitimi ile ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Üzeltürk, “Hukuk yaptırımlarla desteklenmiş toplumsal kurallar bütünüdür. İnsanın olduğu her noktada hukuk vardır. Çok geniş kapsamlı bir alandır” ifadelerini kullandı. İnsanın gelişme sürecinde hukukun da geliştiğine işaret eden Üzeltürk, “Örneğin, insanlığın bugünkü özel hayat beklentisi 100 yıl öncekiyle aynı değil. İnsan geliştikçe, teknoloji geliştikçe, insan ürünü olan her şey geliştikçe hukuk da gelişiyor, değişiyor. O sürece hazır yeni hukukçular yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

“Dünya kocaman bir köy artık ve hukuk kuralları da evrenselleşiyor” diyen Üzeltürk, bir hukukçunun küçük bir alanda sınırlı kalmasıyla kendisini hukukçu sayamayacağını anlattı.

Hukukta dil bilmenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Üzeltürk, o nedenle Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde derslerin yüzde 30’unun İngilizce verildiğini kaydetti. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup yurt dışında çalışan çok sayıda hukukçunun olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Üzeltürk, Erasmus’un öğrenciler için çok önemli olduğunu ve fakültenin 80’in üzerinde üniversite ile Erasmus anlaşması olduğunu kaydetti. Hukuk fakültesi öğrencilerine yurt dışında staj olanağı sunduklarını anlatan Üzeltürk, “Diğer imkânların yanında her yıl başarılı bir öğrencimizi İngiltere’ye yüksek lisans için gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşamın artık yapay zekâsız olmayacağına işaret eden Üzeltürk, “Ancak hukukun sınırlar getirmesi gerekecek. Yapay zekânın ortaya çıkardığı insan hakları sorunları olacaktır. Yapay zekâ çok önemli ancak hukuk insansız olmaz” diye konuştu. 

Üzeltürk, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin vakıf üniversiteleri arasındaki ilk hukuk fakültesi olduğunu da belirtti.