“Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız Bilgisayar Mühendisi Olun”

Haberi izlemek için tıklayınız.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mert Özkaya, Bloomberg HT’de yayınlanan Eğitim Merkezi programında, Turgut Özay’ın konuğu oldu.

Bilgisayar mühendisliğinin günümüzde yaşamın her alanında kullanıldığını anımsatan Doç. Dr. Mert Özkaya, “Savunma sanayisi başta olmak üzere sağlık, finans, telekomünikasyon, tarım, endüstri gibi bilgisayar ve yazılım sistemlerinin girmediği bir alan yoktur” dedi. “Yazılım olmasaydı, 20-30 yıl öncesinde olurduk. Dünyadaki verimliliğin artmasına en önemli katkıyı veren alan yazılımdır” ifadelerini kullanan Özkaya, yazılımların kaliteli, sürdürülebilir, belirli bir bütçeyle ve doğru bir zamanda geliştirilmesi için mühendislik perspektifi gerektiğinin altını çizdi. Mühendislik esaslarına göre yapılmamış yazılımların piyasaya sürüldüğünde çalışmama durumu ile karşılaştığını ve çöpe gittiğini vurgulayan Özkaya, “Her sene yüz milyarlarca dolar, üretilen yazılımların kullanılmaması, istenen zamanda geliştirilmemesi, hata içermesi gibi nedenlerle çöpe atılıyor” diye konuştu.

Yazılım mühendisliğinin öğrenerek ve pratik yaparak kazanılabilecek bir yetenek olduğunu kaydeden Özkaya, tercih yapacak öğrencilere, “Dünyaya katkı vermek, dünyayı değiştirmek istiyorsanız bilgisayar mühendisi olun” önerisinde bulundu.