Diş Hekimliği Eğitiminde Fark Yaratan Akreditasyonlar

İzlemek için tıklayınız.

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esra Can ile Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinden, Diş Hekimliği Kulübü (YUDSA) Başkanı Melis Yusufhanoğlu ve Başkan Yardımcısı Deniz Naz Bilgiç, Bloomberg HT’de yayınlanan Eğitim Merkezi programında, Turgut Özay’ın konuğu oldu.

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin, Türkiye’de kurulmuş ilk vakıf diş hekimliği fakültesi olduğunu anımsatan Prof. Dr. Esra Can, “Yeditepe Üniversitesi ‘Atatürk Rönesansını Ettiren Üniversite’ olarak biliniyor, misyonu bu. Diş Hekimliği Fakültesi’nin de misyonu Atatürkçü, çağdaş, en iyi tedavi yaklaşımlarını hastalarına uygulayabilecek, dünya vatandaşı olabilecek, dünyada diş hekimliği yapabilecek hekimler yetiştirmek” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi’nde belgelenebilir kalite standartlarını oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Esra Can, fakültenin aldığı önemli akreditasyonlarla ilgili bilgi verdi. “Dünyada öğrencileri ile birlikte akreditasyon alan ilk diş hekimliği fakültesiyiz” ifadelerini kullanan Esra Can, öğrencilerin de bu standartların oluşturduğu kültürün bir parçası olarak yetiştiğini anlattı. Amerikan Diş Hekimliği Birliği'nin (ADA), Diş Akreditasyonu Komisyonu (CODA) sürecini de yürüttüklerini ifade eden Prof. Dr. Can, “Tüm dünyadan bir elin parmakları kadar diş hekimliği fakültesi bu akreditasyona başvurdu, Avrupa’dan hiç diş hekimliği fakültesi başvurmadı. Bu yalnızca Yeditepe için değil, Türkiye için de bir prestij. Akreditasyon sayesinde mezunlarımız Amerika’daki diş hekimliği mezunlarıyla aynı haklara sahip olacak” diye konuştu.

Hastalara da mesaj veren Esra Can, hastalarla sadece ağrı olduğunda değil, sürekli iletişim halinde olmak istediklerini belirterek sürekli kontrolün koruyucu tedaviyi getirdiğine ve diş hastalıklarının da böylece minumum düzeyde tutulabildiğine işaret etti.

Öğrenciler Melis Yusufhanoğlu ve Deniz Naz Bilgiç, YUDSA ile ilgili bilgiler vererek Türkiye’nin ilk uluslararası bilimsel öğrenci kongresi olan YUDSA Kongre’sinin 7’incisinin, bu yıl, online ortamda 26-27 Haziran 2021’de gerçekleştirileceği bilgisini paylaştılar.