ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, Genetik ve Biyomühendislik Bölümünde açılan çay alanlarının ıslahı kapsamında doku kültürü eğitimine katıldı

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcısı Turgay Turna ve beraberindeki 6 kişilik heyet 11-13 Kasım 2015 tarihlerinde Genetik ve Biyomühendislik Bölümünde açılan çay alanlarının ıslahı kapsamında doku kültürü eğitimine katıldı.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü personeli, eğitim kapsamında Yrd. Doç. Bahar Soğutmaz Özdemir’den teorik ve uygulamalı eğitim aldı. YU-AGAM laboratuvarlarımızı yerinde inceleyen heyet, ÇAYKUR Çay Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan ve yatırımları devam eden laboratuvarları örnek alarak, laboratuvarı beğenip, yapılan çalışmaları takdirle karşıladı.

Eğitimin son gününde, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü heyeti, Yeşiltepe Köyü Organik Çay tarım sosyal sorumluluk projemiz kapsamında, Rize’de Karadeniz Bölge Müdürlüğü AR-GE ekibi ile hizmet veren Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş Merkez Ofisini ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrah İnce'yi makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında 2015 yılı 3. AR-GE raporunun son halini beraber değerlendirdiler. Ayrıca 2016 yılı içeresinde, Yeşiltepe Köyü ve protokole dahil edilerek, Dumankaya Köylerinde çay hasatı zamanı Yeditepe Üniversitesi öğrenci kulüplerinin koordinesi ile belirlenecek sayıda istekli öğrencimizi Rize’de çay hasatı, köy yaşamı ve organik tarımın uygulamaları konularında, en az 3 gün süre ile misafir edilmesi, etkinliklerimizin ve projelerimizin içselleştirilmesini hedeflediklerini ve bu anlamdaki talepleri görüştüler.

Sertifikaların teslimi ve bir sonraki eğitim faaliyetinde bir araya gelme temennisiyle heyetler fikir birliğine vardı.