Bedretttin Dalan: “Öğretmen Gibi Öğretmenlere Selam Olsun”

Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen Öğretmenler Günü Töreni’nde konuşan Bedrettin Dalan, dilimizi ve tarihimizi çok iyi öğrenmemiz gerektiğini vurguladı. “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk büyük bir millet kurmak için dil ve tarihe çok önem verdi. Öğretmenler, hepimizi yoğuran, hayata hazırlayan kişilerdir. Gerçek öğretmen, hayatı boyunca aynı zamanda da öğrencidir. Gerçek öğretmen, hem anne, hem baba, hem de arkadaştır. Öğretmen gibi öğretmenlere selam olsun” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Semra Akyel de, “Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, eğitimi her yönüyle inceleyip masaya yatırmak Cumhuriyetin ilk kuşaklarının göreviydi. Esas amaç, laik ve demokratik temeller üzerine kurulacak bir eğitimdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu zorlu süreçte en önemli paydaşlardan biri olarak öğretmenleri görmüş, onlara saygı duymuştur. Onlara her zaman, aklı, özgür düşünceyi öne çıkaracak öğrenme ortamları hazırlamaları için öğütler, öneriler vermiştir. Atatürk bilgisi ve fikirleriyle öğretmenlere rehberlik etmiştir” diye konuştu.

Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşe Münire Erden de, 24 Kasım’ın Ulu Önder Atatürk’ün Baş Öğretmenliği kabul ettiği gün olduğunu anımsattı.

Törene canlı bağlantıyla katılan Eğitim Politikaları Analisti Yeliz Düşkün de, “Güncel Veriler Işığında Eğitim Politikaları: Sosyal ve Duygusal Becerilerin Gelişimi” konulu sunumunu gerçekleştirdi.