9 Yaşından 90 Yaşına Kadar Her İnsanın Kas Gücünü Artırabilen Egzersiz Yöntemi Geliştirildi

Sağlıklı yaşam için kişinin fonksiyonel kapasitesini artırmanın önemine işaret eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semra Ercan, “Fonksiyonel kapasite, zannedildiği gibi, sadece hareketsizlikten kaybedilmez. Bedensel ve ruhsal birikimler sonucu aşırı yüklenmeler, kas gücünde ve fonksiyonel kapasitede azalmaya neden olur” dedi.

Kişinin kas gücünü artırmaya yönelik E.F.E.E. (Exercise For Everyone Every Age / Herkes İçin Her Yaşta Egzersiz) programını geliştiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semra Ercan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:  

“Sağlık otoriteleri, daha sağlıklı kalmak, hayatın daha uzun ve konforlu olması için insanlara egzersiz yapmasını öneriyor. Bunun için “10 bin adım atın. Her gün şu kadar kilometre yürüyün Ağırlık çalışın. Pilates veya yoga yapın” gibi önerilerde bulunuluyor. Ancak bunların nasıl yapılacağına dair standart bir program olmuyor. E.F.E.E. programı, bu standardı oluşturmak için geliştirildi. Özellikle eklem problemleri, sağlık sorunları olan, sakatlanma korkusuyla spor salonlarına gidemeyen insanların, sorunlarına rağmen egzersiz yapabilip sağlıklarını geri kazanmaları için özel olarak geliştirildi.”

Haberin devamı www.yeditepehastanesi.com.tr web sitemizde…

Basın Yansımaları: haberler | gazetevatan | cnnturk | posta | sondakika | mynet