Yrd. Doç. Dr. Barış Gencer: İklim Elçisi Olun

Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Barış Gençer Baykan, Kadıköy Belediyesi’nin “Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi” kapsamında yürüttüğü İklim Elçileri Danışma Toplantısı’nın ilkine konuşmacı olarak katıldı.

 
Gıda İsrafını Azaltın, Yürüyün ve Bisiklet Kullanın
Yrd. Doç. Dr. Barış Gençer Baykan, “İklim değişikliği hakkında okuyun, bilgilenin ve araştırın” diyerek şunları kaydetti:
“İklim ile ilgili özel yayınları takip edin. Arkadaşlarınızla, meslektaşlarınızla ve ailenizle konuşun. Yasa koyuculara, milletvekillerine ve yerel yöneticilere iklim değişikliği politikalarını sorun. İklim dostu ulusal ve yerel yöneticilere oy verin. İklim elçisi olun. Yerel ve mevsiminde gıda tüketin. Gıda israfını azaltın. Gıda kooperatiflerine destek olun. Yürüyün ve bisiklet kullanın. Atıklarınızı azaltın ve geri dönüştürün. Kompost yapın. Ağaç dikin. Plastik kullanımını azaltın. Çocuklarınıza iklim değişikliğini anlatın.”
 
Hedef 300 İklim Elçisi
Halkın iklim konusunda bilgilendirilmesi, desteğinin ve farkındalığının arttırılması amacıyla, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) finansmanı, Kadıköy Belediyesi ile Türkiye Avrupa Vakfı ortaklığı ve Kent Konseyi işbirliğiyle yürütülen “Kadıköy Belediyesi Bütüncül ve Katılımcı İklim Eylemi Projesi”nde, 18-29 yaş arası 150 gönüllü genç ve 30 yaş üstü 150 gönüllü katılımcının iklim elçisi olması hedefleniyor.