Yeditepe Üniversitesi İlk Kez Times Higher Education Listesinde

Yeditepe Üniversitesi, Londra merkezli yükseköğretim dergisi Times Higher Education’nın (THE) yaptığı, ''Gelişen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2018" sıralamasına ilk kez girdi.

2018 yılında beşincisi yapılan sıralamada dört kıtadaki 42 ülkeden, 350 üniversite yer aldı. Üniversitelerin öğrenme ortamı, araştırma, araştırma etkisi, uluslararası bilinirlik ve sanayi gelirleri olmak üzere 5 kategoride değerlendirildiği listede ilk sıra Çin’den Pekin Üniversitesi’nin oldu.

Sıralamada ilk 10’da Çin’den 7 üniversite bulunurken Rusya, Tayvan ve Güney Afrika 1’er üniversite ile Çin’in başarısını takip etti.

Geçen yıl Türkiye’den 16 üniversitenin bulunduğu sıralamaya bu yıl, 22 Türk üniversitesi girdi. Hacettepe Üniversitesi ise 24 basamak yükselerek 140’ıncı sıraya yerleşti.

Koç Üniversitesi, 2018 sıralamasında 16’ıncı sırada yer alırken onu 18’inci sıradaki Sabancı Üniversitesi takip etti. Bilkent, Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Ortadoğu Teknik üniversitelerinin, Türkiye sıralamasında bu iki üniversiteyi takip ettiği listeye Yeditepe, Akdeniz, Gebze Teknik, Marmara, Dokuz Eylül ve Ondokuz Mayıs üniversiteleri ilk kez girdi.

Basın  Yansımaları : Hürriyet 

www.timeshighereducation.com