Yeditepe Üniversitesi, II. TÜBA-KAST Ortak Sempozyumuna Ev Sahipliği Yaptı

Yeditepe Üniversitesi, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi (The Korean Academy of Science and Technology-KAST) işbirliğiyle düzenlenen II. TÜBA-KAST Ortak Sempozyumu “Biyoteknoloji ve Biyoteknoloji Uygulamaları”na ev sahipliği yaptı.

KAST ev sahipliğiyle birincisi, Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan sempozyumun ikincisi TÜBA Konsey üyesi ve üniversitemiz Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin’in bilimsel koordinatörlüğünde, bu yıl 20 Eylül’de Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşimi’nde gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan, bilim alanına yatırım yapan ülkelerin her zaman en ileri ülkeler olacağını belirterek bilim üretmenin ve bilime hizmet etmenin kendisinin bu alanı desteklemesinin en önemli nedenleri olduğunu söyledi. Bilimin tek adamlık bir gösteri olmadığına ve bilim insanlarının birlikte çalışması gerektiğine işaret eden Bedrettin Dalan, Güney Kore ve Türkiye’nin bilim adamlarının ortak çalışmasının bilim adına büyük katkılar sağlayacağını ve bu buluşmanın her iki taraf için de çok yararlı olacağını kaydetti.

“Kore, Türkiye’nin yardımını asla unutmayacak”

Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi (KAST) Başkanı Myung-Chul Lee de, Türkiye ve Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60 yılı geride bıraktığını anımsattı. Kore Savaşı yıllarında Türk askerlerinin de başarıları sayesinde ülkelerinin, Asya’nın önde gelen bir demokrasi ülkesi olduğunu ve bugün dünyanın en dinamik ekonomik güç merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek “Kore halkı, Türkiye’nin paha biçilmez yardımını asla unutmayacak” dedi.

“Koreliler, turist değil misafirlerimiz”

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi’yle yapılan ikili iş birliği anlaşması çerçevesinde düzenlenen sempozyumun, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin yanında, bilimsel ve ticari ortaklıklar da sağlayabileceğine işaret etti. Prof. Dr. Acar, “Bizim kan kardeşliğimiz çok eski bir tarihe dayanıyor. Bu yüzden ülkemize gelen Koreliler, turist değil misafirlerimizdir” ifadesini kullandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de söz konusu etkinlikle, TÜBA ile Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi arasında “el sıkışması” gerçekleştiğini söyledi.

“Bilimsel İşbirliği İçin Önemli Bir Platform”

Sempozyumun bilimsel koordinatörü, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı ve TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin ise toplantının, biyoteknoloji alanındaki yenilikçi teknolojilerin, bilimsel iş birliğinin geliştirilmesi için önemli bir platform sağladığını söyledi. Şahin “Kore ile iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz” dedi.

Sempozyumda TÜBA adına verilen teşekkür plaketlerini KAST Başkanı Prof. Myung-Chul Lee Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan’ın ve Prof. Dr. Fikrettin Şahin ise Prof. Ahmet Cevat Acar’ın elinden aldı.