Türkiye'nin ilk finansal planlama eğitim programı için Üniversitemiz ile Finansal Planlama Derneği arasında anlaşma imzalandı

 

Geleceğin mesleği olarak görülen finansal planlamayı ülkemizde geliştirmeyi amaçlayan Yeditepe Üniversitesi ve Finansal Planlama Derneği Türkiye’deki ilk finansal planlama eğitimini hayata geçiriyor.

Türkiye'de finansal planlama uzmanlığı mesleğinin altyapısının oluşturulması ve bu kapsamda bireylerin finansal planlamalarının profesyonel etik kurallar çerçevesinde etkin bir şekilde hazırlanması ve yönetilmesini hedefleyen Finansal Planlama Derneği, Türkiye'de CFP lisansının alınması için gerekli koşullardan olan eğitim ile ilgili ilk anlaşmayı Yeditepe Üniversitesi Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUVAM) ile gerçekleştirecek.

Yeditepe Üniversitesi ve Finansal Planlama Derneği ile birlikte ortaklaşa gerçekleştirilecek eğitimler için dün Yeditepe Üniversitesi’nde bir protokol imzalandı.  Düzenlenen törende Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, “Öğrencilerimiz buradan sadece diploma ile değil, diğer mesleki donanımlara da sahip oluyorlar. Bu anlaşma da bu anlamda büyük önem taşıyor” dedi. Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç ise, bu anlaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, bu programın hem iş hayatındaki profesyoneller hem de lisans öğrencileri için büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Finansal Planlama Derneği Başkanı Doğan Murat Ergin ise, “2015 Mayıs ayından bu yana süren çalışmalar sonucunda bugün protokolümüzü gerçekleştiriyoruz. Sertifika programının en büyük avantajı da uluslararası akreditasyonu olan bir anlaşma olması. Türkiye’de yeni bir meslek açmak için yola çıktık. 25 ülkenin oy birliği neticesinde kurula kabul edildik. CFB unvanı, Dünya’da geçerliliği olan bir unvan. Bu eğitimlerle sertifika programını tamamlayıp, sınavı geçen tüm adaylar bu unvana sahip olacaklar” dedi.

Finansal Planlama Derneği, Türkiye’de Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı (CFP-Certified Financial Planner) unvanını vermeye yetkili tek kurum olarak faaliyet gösteriyor. FPD tarafından yayınlanan etik kurallara uymayı taahhüt eden, en az 3 yıl finansal kurumlarda çalışmış olan, FPD tarafından onaylanmış eğitim programlarına katılan ve yapılacak sınavda başarılı olanlar, Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı unvanını kullanmaya hak kazanacak.

Yeditepe Üniversitesi YUVAM tarafından uluslararası standartlar çerçevesinde hazırlanan Finansal Planlama eğitim programı; varlık yönetimi, yatırım analizi, sigorta, hukuk, borç yönetimi ve bütünleştirici finansal planlama konularını içeren 15 ana başlıktan oluşuyor. Eğitim programı, uzman profesyonellerden ve akademisyenlerden oluşan deneyimli eğitmen kadrosu tarafından verilecek.