Gençler “Yol Haritası” için Buluştu

Yeditepe Üniversitesi’nin “Avrupa Komisyonu Horizon 2020” kapsamında iki yıldır araştırmalarını yürüttüğü “Partispace Projesi”nin uygulama ayağı olarak düzenlenen “Gençlik Çalışanı Yol Haritası Eğitim Kampı”, Marmaris’te gerçekleştirildi.

Gençlerin kendilerini ve içinde yasadıkları toplumu ilgilendiren konulara hangi yollarla katıldığını anlamak amacıyla Avrupa Komisyonu Horizon 2020 kapsamında fonlanan Partispace Projesi’nde, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, Bulgaristan, İsviçre, Birleşik Krallık ve Türkiye olmak üzere Avrupa’dan sekiz ülke ve sekiz kent inceleniyor. Avrupa’nın bu sekiz ülkesinin üniversiteleri kendi ülkelerinde projeyi yürütürken Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü de, 2015 Mayıs’ından bu yana Türkiye’deki çalışmaları yapıyor.

Uygulama Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezi’nden

Partispace Projesi’nin uygulama ayağı ayağı olan “Gençlik Çalışanı Yol Haritası Eğitim Kampı” da, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 19 Mayıs ve 29 Ekim Gençlik Merkezleri tarafından organize edildi. Türkiye’nin farklı illerinden gelen 23 gencin katıldığı kampta, Partispace Projesi’nden sorumlu Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülden Demet Lüküslü ve Partispace Projesi Araştırmacısı Berrin Osmanoğlu gözlemci, Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezi ekipleri ise kolaylaştırıcı olarak yer aldı.

Genç Kimdir?

Gençlik alanında çalışan 23 kişi ile gerçekleştirilen eğitim kampında, şu konularda oturumlar yapıldı:

“Genç Kimdir, Türkiye’de Gençlik Algısı, Gençlik Çalışması Tanımı ve Türkiye’deki Mevcut Durum, Gençlik Çalışanı Kimdir, Gençlik Çalışmalarında İletişim, Yaygın Eğitim Metotları ve Yeni Nesil Teknoloji Araçları, Gönüllülük Nedir ve Benim Gönüllü Hikayem, Neden Gönüllü Olunmaz, Gençlik Çalışmalarında İşbirlikleri ile Fon & Kaynaklar, Proje Döngüsü Yönetimi ve Sürdürülebilir Gençlik Çalışması, Gençlik Çalışmalarında Fiziki Şartlar.”