Endüstriyel Enzimler Yeditepe’de Üretilecek

Günümüzde ekonominin vazgeçilmezlerinden olan enzimler artık Türkiye’de de üretilmeye başlayacak

Enzimler, gıdadan ilaca, deterjandan tekstile, yemden tarıma birçok endüstride hem son ürün, hem de katkı maddesi olarak kullanılıyor. Sürdürülebilir ve çevre dostu ekonomiler ürünlerinde kimyasalları kullanmak yerine enzimleri tercih ediyor ve dünya pazarında da enzimlerin ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Türkiye ise ne yazık ki enzimlerin neredeyse tamamını yurt dışından ithal ediyor.  

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Nikerel ve ekibi, enzim teknolojisinde dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla bir proje geliştirdi. Türkiye’de enzim üretim teknolojilerini ve son ürünlerini geliştirmenin hedeflendiği “Gıda ve Yem Sanayisinde Kullanılan Önemli Enzimlerin Ticari Üretimi” isimli proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nden (TAGEM) destek aldı. 3 yıl boyunca desteklenecek olan projede sektörde önem taşıyan enzimlerin pilot ölçekte üretimi gerçekleştirecek.

Dr. Öğr. Üyesi Emrah Nikerel yürütücülüğünde, Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Doç. Dr. Ali Özhan Aytekin, Dr. Öğr. Üyesi Andrew J. Harvey ve Dr. Öğr. Üyesi Bahar Soğutmaz Özdemir’den oluşan araştırma ekibi, çalışmalarını Yeditepe Sağlık A.Ş. ortaklığıyla, Endüstriyel Biyoteknoloji Laboratuvarlarında yapacak.

Açılış Toplantısı Yeditepe Laboratuvarı’nda

Dr. Öğr. Üyesi Emrah Nikerel yürütücülüğündeki projenin açılış toplantısı, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü laboratuvarlarında gerçekleştirildi. Toplantıya Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Ekinci, TAGEM Uzmanı Yük. Müh. Ülker Pamuk, Dr. Öğr. Üyesi Nikerel, araştırmacılar Dr. Öğr. Üyesi Bahar Soğutmaz Özdemir ve Dr. Öğr. Üyesi Andrew Harvey ile Endüstriyel Biyoteknoloji Laboratuvarı araştırma ekibi ve Yeditepe Üniversitesi Proje Yönetim Ofisi Müdürü Seçil Nişancı katıldı.